foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Anhinga anhinga (Linnaeus, 1766) – “Hadí vták”

 

anhinga-1Brazílsky Pantanal je bez najmenších pochybností vtáčí raj – žije tu okolo 700 druhov vtákov.  Mňa osobne vždy najviac potešil pohľad na Anhingu, ktorá je vzdialeným príbuzným kormoránov.Slovenský názov anhinga jarabá je len čiastočným poslovenčením latinského názvu. Oveľa zaujímavejšími sú jej anglické mená – Snakebird (hadí vták), Water turkey (vodný moriak), American darter (americký vrhač) alebo len Darter (vrhač). Tieto názvy viac menej charakterizujú tohto vtáka respektíve jeho spôsob života.


anhinga-5“hadí vták” Anhinga anhinga


“Hadí vták” pravdepodobne naráža na dlhý a ohybný krk.  Správanie ala “vodný moriak” je najviac viditeľný pri plávaní. Nedokáže plávať s telom na hladine ako iné vtáky, jediné čo má nad hladinou je krk a hlava.


anhinga-3anhinga jarabá


Posledné dve mená v sebe ukrývajú kľúčové slovo “vrhač”. Toto označenie zodpovedá jeho spôsobu skoku do vody. My by sme to označili ako skok – hlavička. Keďže nie je zrovna majster v lietaní, toto je rovnako jeho spôsob úteku. Keď sme sa k nemu priblížili príliš blízko, vypustil nadbytočné palivo (trus) a skočil hlavičkou do vody. Po chvíli sa vynoril o kúsok ďalej a ak nebezpečenstvo nepominulo ponoril sa pod vodu a plával o kus ďalej.


anhinga-1Anhinga pri sušení krídel


Po úspešnom love alebo vyhnutí sa nebezpečenstvu vylezie z vody a nato aby vôbec vzlietol potrebuje vysušiť svoje krídla. Na rozdiel od iných vodných vtákov, jej krídla neodpudzujú vodu. Roztiahne ich a natočí sa smerom k slnku. Až po ich vysušení je schopný absolvovať dlhší let.


anhingaa znova…

 

anhinga-2…a znova…

 

anhinga-4

…hotovo

Zdieľaj:
 • Facebook
 • Print
 • Google Bookmarks

Komentáre

 1. Mino hovorí:

  To sa niekto ma :)

 2. Svetoza Katuščák hovorí:

  Pekná je. A správa sa tak ako je napísané. Máme ju pri dome.
  SK