foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Fauna Pantanalu: Jagavec zelený

 

“Pantanalský včelárik” patrí medzi najkrajšie vtáky Pantanalu. Brazílsky Jacamars sa podobajú na našich rybárikov ale spôsobom života skôr pripomínajú nášho včelárika. Slovenský názov jagavec vystihuje výraznú lesklosť jeho peria.Rovnako ako naše včeláriky aj Jacamar sedáva na konároch a poľuje na potenciálny hmyz. Potravu chytá počas letu do dlhého zobáka a vracia sa s ňou na konár kde ju údermi o zabije a zožerie. Dlhý zobák chráni tvár a oči jacamarov pred údermi krídiel motýľov a vážok. Zároveň ich chráni pred žihadlami včiel a ôs.

Jagavec zelený (Galbula galbula) – pri posledných lúčoch zapadajúceho slnka


Vďaka svojmu spôsobu života je ho veľmi ťažké odfotografovať. Zazreli sme ho počas našich výprav len pár krát. Počas celého dňa sa dal pozorovať len v tmavých pralesoch kde ho bolo vcelku problematické vyfotografovať. Ihneď ako sme sa k nemu priblížili odletel do ešte tmavšej húštiny. Pravdepodobne mu vadí silné priame slnko, keďže sme ho mimo prales zazreli len dva krát aj to skoro ráno alebo pri západe slnka.

Jagavec zelený (Galbula galbula) – uprostred pralesa, ja práve stojím v mravenisku


Pri vzniku tejto fotografie som na vlastnej koži spoznal ďalšieho typického predstaviteľa Pantanalského pralesa. Poznáte to, pri vidine peknej fotografie sa deaktivuje pud sebazáchovy a prestanete sledovať kam šliapete. Ako som sa teda približoval k sediacemu jagavcovi stúpil som do mraveniska. Konkrétne do mraveniska obývaného “fire ants” čo znamená ohňový mravci. Asi nemusím bližšie vysvetľovať prečo sa im takto hovorí. Radosť s fotky vystriedala silná bodavá bolesť v celej spodnej časti tela.

Na záver pripájam zopár ďalšich fotografií jagavca zeleného. Snáď sa budú páčiť.

Jagavec zelený (Galbula galbula)


Jagavec zelený (Galbula galbula)


Jagavec zelený (Galbula galbula)


Jagavec zelený (Galbula galbula)

Zdieľaj:
  • Facebook
  • Print
  • Google Bookmarks