foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Fauna Pantanalu: Kajman žakaré

 

Pri mojej prvej ceste do trópov som sa najviac tešil na to, že konečne uvidím vo voľnej prírode zástupcu krokodílov. V celej oblasti Pantanalu žije len jeden zástupca a to kajman žakaré (Caiman yacare). Ďalšie potenciálne vyskytujúce sa druhy kajman trpasličí (Paleosuchus palpebrosus) a kajman klínohlavý (Paleosuchus trigonatus) sú druhy s nočnou aktivitou. Ak sa aj v okrajových častiach nachádzajú ostali pred nami ukryté.

 

kajman žakaré (Caiman yacare)


V Pantanale žije odhadom asi 10 miliónov kajmanov žakaré. I pri tejto vysokej koncentrácií sme svojho prvého zazreli až na druhý deň. Kajmany sa zdržiavajú 95% dňa vo vode kde dokonale splývajú s porastom. Pre netrénované oko tak môžu niektoré jazierka pripadať prázdne. V čase našej prítomnosti na prelome októbra a novembra končí obdobie sucha a preto je stav vodnej hladiny minimálny a jej teplota maximálna. Vďaka tomu kajmany z vody v tomto období skoro vôbec nevychádzajú na súš. Ako studenokrvné živočíchy si musia svoje telesnú teplotu regulovať presúvaním sa z teplejších miest na chladnejšie a naopak. V našom prípade voda cez deň bola dostatočne teplá na to aby sa nepotrebovali vyhrievať na slnku.

typická silueta kajmana medzi vodnými rastlinami


Jedinou možnosťou na fotografovanie kajmanov na súši bolo počas západu slnka. Počas cca. poslednej hodiny od 17:00-18:00 niektoré kajmany vychádzali z vody aby sa pred relatívne chladnou nocou vyhriali. Pokiaľ sme na aute len prechádzali okolo nevšímali si nás. Akonáhle sme sa k nim priblížili po vlastných utiekli do vody. Bolo nutné sa k nim plaziť a využívať prirodzené prekážky aby nás spozorovali čo najneskôr.

Yacare počas západu slnka


kajmany nás pozorne sledovali


vždy po prekročení útekovej vzdialenosti sa presunuli do vody


Počas dňa kajmany trávili čas nielen vo vode ale hlavne pod vodou. Dôvodom boli neúnavné nálety “horse flies”. Tieto muchy podobné ovadom vytrvalo pili krv kajmanom. Možno si poviete “Ako sa dostanú cez ten hrubý pancier?”. Tieto muchy útočia len na tenkú kožu v okolí očí a ušných otvorov. Jedine v týchto častiach majú dosť tenkú kožu, ktorú dokážu prebodnúť a napiť sa tak krvi týchto plazov. Jedinou obranou voči ich náletom je potopenie sa pod hladinu. Muchy sú vypočítavé a hneď po následnom vynorení sa opäť vrhnú na svoju korisť.

dotieravé “horse flies” na hlave kajmana žakaré


Dvakrát sa nám pošťastilo uvidieť počas dňa prechádzať kajmana cez cestu. Presúvali sa do iného jazierka pravdepodobne kvôli potrave alebo boli vytlačení silnejšími jedincami. Krokodíly sú tzv. “alpha jedince”. Každý z nich, ak má fyzickú prevahu, snaží sa zaujať dominantné postavenie vo svojom teritóriu. Pri týchto teritoriálnych súbojoch často dochádza k zraneniam (foto nižšie) alebo aj usmrteniu slabších jedincov.

tomuto kajmanovi chýbala ľavá predná noha – pravdepodobne v dôsledku súboja


Výnimkou sú juvenilné a subadultné jedince. Tie sa dokážu akceptovať v jazerách vo veľkých množstvách. Je to aj vďaka vysokej koncentrácií rýb v každej väčšej mláke. Tieto zase neobývajú dospelé jedince väčších rozmerov, ktoré sa sústreďujú v riekach plných rýb. Práve ryby sú ich hlavnou zložkou potravy. Na moje prekvapenie si vôbec nevšímali všadeprítomné vtáky. Tie im doslova skákali po hlavách. Je to spôsobené obrovskými koncentráciami rýb, ktoré nie sú schopné ani kajmany ani vtáky vychytať. Človek by s tým problém nemal. Avšak vďaka reštrikčným nariadeniam po zaradení Pantanalu do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, je rybolov obmedzený a v niektorých častiach úplne zakázaný.

kajman požierajúci sumcovitú rybu


Kapybary rovnako nepatria na jedálny lístok kajmanov. Bezstarostne plávajú medzi nimi keďže vzhľadom na svoju veľkosť sú pre ne moc veľkým sústom. Výnimku tvoria len mláďatá. Videl som ako skupinka kapybár s mladými prišla k jazeru plnému kajmanov. Dospelé kapybary vošli do jazera a vytvorili na kraji zo svojich tiel polkruhovú hrádzu. Následne do vody vošli mláďatá a začali sa kŕmiť vodnými rastlinami. Takýmto spôsobom ich chránili pred kajmanmi.

skupinka 2-4ročných kajmanov pri západe slnka


Prekvapením pre mňa bola nízka agresivita kajmanov. Oproti zvieratám chovaným v zajatí všetky čo sme stretli sa nesprávali agresívne a radšej utiekli do vody. Dokonca pri niektorých farmách ich majú domáci ako atrakciu pre turistov. Počúvajú na meno a po jeho zavolaní vylezú z vody a prídu až ku “krotiteľovi”. Ten im ponúkne za odmenu rybu. Dokonca aj pri plavbe loďou sú niektoré naučené na povel priplávať si pri odmenu.

kajman “Zig” pláva k našej lodi pre šupinatú odmenu


Zaujímavé bolo sledovať rodičovské správanie kajmanov. Samcove rodičovské povinnosti začínajú aj končia oplodnením samice. Samica si následne nájde opustenú mláku pri ktorej nakladie vajíčka. Po nakladení vajec cca. 3 mesiace stráži dňom i nocou hniezdo pred predátormi. Po vyliahnutí mláďat ich ochraňuje ešte asi 3 mesiace kým nepodrastú a budú schopné odolať predačnému tlaku ostatných dravcov. Práve počas tejto doby sme sa nachádzali v Pantanale. Našli sme malú mláku v ktorej boli desiatky malých kajmanov. Akonáhle som sa priblížil k okraju mláky, v strede sa vynorila veľká hlava samice a začala sa ku mne približovať. Mláďatá sa okolo nej inštinktívne zhromaždili.

samica kajmana žakaré(Caiman yacare)


Na prírode je úžasné ako predátor, nachádzajúci sa skoro na vrchole potravného reťazca(je nad ním len jaguár a človek), je na začiatku svojho života na jedálničku väčšiny dravcov. Tieto dravce sa po dosiahnutí dospelosti stávajú pre zmenu jeho potravou.

“portrétovka” s osou na hlave


Preklad Caiman yacare je nemenej zaujímavý. “Caiman” v španielčine znamená krokodíl. “Yacare” je regionálne pomenovanie pre aligátora. A v skutočnosti je to kajman.

ja ťa vidím….


Napriek hojnému výskytu kajmanov v tejto oblasti sú prísne zákonom chránené. Za zabitie je pokuta v prepočte 15.000,- Eur a za chytenie 5.000,-Eur prípadne pár rokov v kriminále. Možno keby u nás boli za pytliactvo podobné sadzby mali by sme plné lesy zvierat.

Zdieľaj:
  • Facebook
  • Print
  • Google Bookmarks

Komentáre

  1. Kikík hovorí:

    Ak ste ich naozaj videli, tak vám závidí. Je to super!!!!!!

  2. [...] Krásne sú hlavne ich mláďatká ktoré sa stále držia v strede skupiny, ktorá na ne dáva pozor. Fascinovalo ma ako ich dospelé jedince chránia vlastným telom keď sa idú pásť na vodných rastlinách v jazierkach plných kajmanov. Ako som písal v článku o kajmanoch žakaré. [...]