foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Fauna Pantanalu: Vydry

 

Pantanalským riekam kraľujú spolu s kajmanmi aj impozantné cicavce – vydry. V niektorých schopnostiach kajmany dokonca prekonávajú. V týchto vodách žijú dva druhy vydier – vydra obrovská (lat. Pteronura brasiliensis) a vydra dlhochvostá (lat. Lontra longicaudis).

Vydra dlhochvostá anglicky – neotropical river otter

Kým vydra obrovská je v tunajších riekach relatívne bežná, vydra dlhochvostá je veľmi vzácna. My sme mali šťastie a počas poslednej plavby po Rio Claro sme mohli túto ladnú plavkyňu pozorovať. Dokonca sa nám ju podarilo zastihnúť v momente kedy si ulovila večer. Spolu s korisťou vyliezla na padnutý strom a hostina mohla začať.

Lontra longicaudis s ulovenou rybou

Potom ako nás spozorovala sa presunula za tento strom a pokračovala vo večeri. Obratne vykusovala kusy chutného mäsa a vyhýbala sa dvom dlhým ostňom trčiacim z ryby. Spolu so svojim dlhým chvostom dorastá 1,5m a môže vážiť až 15kg. Samce sú o 25% väčšie ako samice. Narozdiel od vydry obrovskej žije samotársky a iné vydry vyhľadáva len v čase rozmnožovania.

Lontra longicaudis s ulovenou rybou

Na celom svete žije 13 druhov vydier. Najdlhšou z nich je vydra obrovská – anglicky giant otter. Dorastá 1,8 m a dosahuje váhu až 32 kg. Žije v skupinách s 3-8 členmi sústredenými okolo vedúcemu páru. Patria zároveň k najhlasnejšiemu druhu vydier. Ich hlasné dohováranie je počuť z veľkej diaľky. Aj vďaka nemu ich väčšina turistov počas plavby po riekach aspoň raz zazrie.

 

vydry obrovské skrývajúce sa pod spadnutými stromami

Prvý krát sme jednu skupinku zazreli keď sa vyhrievali na brehu rieky. Akonáhle nás zaregistrovali naskákali do vody a skryli sa pod hromadu popadaných stromov. Spod nich vykúkali na prichádzajúcich votrelcov. Vydry obrovské sú síce spoločenské tvory ale pred človekom rýchlo utekajú. Človek je najväčším nepriateľom týchto obratných lovcov. Po storočiach prenasledovania pre ich mäso a kožušinu sa stali kriticky ohrozeným druhom.

vydra skáče z brehu do vody

Pri našom ďalšom stretnutí sme videli zaujímavé divadlo. Vydria rodinka na brehu oddychovala vrátane mláďat. Akonáhle nás zazreli dospelé vydry naskákali do vody a plávali preč. Pozorne sledovali či ich nasledujeme, keďže mláďatá ostali na súši. Týmto sposobom sa nás ako potenciálnych predátorov snažili odlákať od zraniteľných mládať. Akonáhle sme zastali a nenasledovali ich, vrátili sa o kúsok späť a pomocou typických zvukov a vytŕčaním hláv na vodou sa nás snažili odlákať ďalej.Toto ich správanie pokračovalo kým sme neboli aspoň pár sto metrov od miesta s mladými. Potom sa potopili, podplávali nás a vrátili sa naspäť k svojim potomkom.

takto vydry sledovali či ich nasledujeme aby ochránili mláďatá

Momentálne najviac ohrozuje existenciu vydier neustále zmenšovanie ich životného prostredia. Rovnako ako všetky predátori aj vydry sú dôležité pre reguláciu biodiverzity. Tieto majestátne živočíchy si určite zaslúžia najvyššiu ochranu.

Ďalšie fotografie:

vydra obrovská pokukujúca po votrelcoch s typickou kresbou na krku

vydra dlhochvostá alias pes domáci

Zdieľaj:
  • Facebook
  • Print
  • Google Bookmarks