foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Fotohrátky s hadom hôrnym

 

stromovka2Každý rok je apríl mesiacom, kedy sa snažím stráviť všetok voľný čas hľadaním, pozorovaním a fotografovaním našich plazov v prírode. V tomto období sa prebúdzajú zo zimného spánku a nie sú natoľko ostražité ako v lete. Zároveň ani vegetácia ešte nie je tak vysoká čo umožňuje jednoduchšie pozorovanie. Apríl je aj časom párenia kedy ovláda zvieratá túžba splodiť potomstvo. Lepší čas na stretnutie našich jašteríc a hadov nie je.


Počas mojich stretnutí s plazmi vzniklo viacero fotiek, ktoré ma potešili. Najviac asi ale fotografie užovky stromovej. Kto to niekedy skúsil vie, že fotografovať hady v prírode nie je žiadna malina. Sú dlhé, rýchle a vždy niekde schované. Dostať ich celé do záberu alebo len kúsok do zaujímavej kompozície nie je vôbec jednoduché. Ak chcete odfotografovať zviera s tak malou hlavou potrebujete použiť makroobjektív. Zároveň ale nie je ľahké do záberu makroobjektívu vtesnať 1,5m dlhé zviera. Preto som sa snažil nájsť iné kompozície kde by sa tieto nevýhody potlačili.


stromovka4

užovka stromová v celej svojej kráse

 

Užovka stromová je našim najdlhším hadom. Dorastá bežne do dĺžky okolo 1,5m, existujú ale záznamy aj o 2,15m dlhých jedincoch. Vďaka predsudkom ľudí týchto rozmerov nestihnú v dnešnej dobe dorásť. Väčšina týchto stretnutí totiž končí smrťou hada.


stromovkaužovka stromová (Zamenis longissimus)

 

Užovka stromová mala v minulosti viacero ľudových pomenovaní. Jedným z nich bol aj had hôrny. Súviselo to asi s tým, že sa väčšinou vyskytujú na okrajoch lesov a lúk. Často zavítajú aj k ľudským obydliam, kde sa vždy nachádza ich najobľúbenejšia potrava – hlodavce. Vďaka tomu sa u nás pred príchodom kresťanstva praktikoval kult “hada gazdu”. Každý dobrý gazda mal na svojom statku hada. Ten zabezpečoval, že úrodu nezničili hlodavce, ktoré poctivo užovka stromová vychytala. Sú zaznamenané prípady, kedy si susedia tieto hady kradli a vypúšťali vo svojich obydliach. Po príchode kresťanstva na naše územie tento kult zanikol. Pravdepodobne kvôli vyobrazeniu hada ako symbolu zla v biblii.stromovka1snažil som sa využiť kmeň stromu

 

Asi najviac zaužívaným názvom, ktorý sa používa dodnes, je  Eskulapov had. Predpokladá sa, že v symbole lekárstva je na tyči omotaná práve užovka stromová. Rimania ich vypúšťali v okolí kúpeľov, ktoré zakladali. Pravdepodobne bola dôvodom  redukcia počtu hlodavcov. Tie boli v tých časom hlavným zdrojom ochorení ako boli morové epidémie.

 

stromovka2užovka stromová (Zamenis longissimus)


Napriek všetkým predsudkom, médiám plných poplašných správ o ich premnožení a zveličovaniu zriedkavých stretov s človekom, sa hady snažia vždy stretnutiu s človekom vyhnúť. V prípade ak im to človek neumožní alebo ich zaskočí (pristúpi ich alebo prisadne) v sebaobrane použijú jedinú svoju zbraň ktorou sú ich zuby. Okrem jediného u nás žijúceho jedovatého hada, ktorým je vretenica severná, sú všetky neškodné. Ich uhryznutie má za úlohu len zastrašiť. Nie sú prakticky schopné človeku spôsobiť zranenie. Niektoré druhy dokonca ani v sebaobrane nehryzú ale hrajú mŕtvych (užovka obojková a fŕkaná). Verím ale, že sa nám podarí tieto predsudky prekonať skôr ako zamordujeme posledného hada.

 

stromovka3užovka stromová (Zamenis longissimus)

 


 

viac informácií o užovke stromovej nájdete na tomto odkaze

Zdieľaj:
 • Facebook
 • Print
 • Google Bookmarks

Komentáre

 1. Mino hovorí:

  Rudo: Diky, s fotoaparátom treba chodiť všade :)

 2. Rudo hovorí:

  Krásne fotky, na fotografovanie máš talent, taktiež milujem hady, musím chodiť do lesa s foťákom a fotiť :D

 3. Mino hovorí:

  Diky Martine.

 4. Martin Švarc hovorí:

  Jsou to krásná stvoření, moc pěkné fotky.

 5. Mino hovorí:

  Ahoj Juraj. Diky za komentar. Su to nase naj hady podla mna. Nie je vobec jednoduche ich cvaknut. Mas pravdu respekt treba mat ale strach nie je na mieste.

 6. Juraj Žiak hovorí:

  Ahoj! Pekný článok najviac sa mi páči posledné foto. Stromovky sú nádherné stvorenia, pred niektorými jedincami má človek rešpekt..:D