foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Hniezdenie kane močiarnej

 

kaňa močiarna (Circus aeroginosus)Fotografovanie dravcov má nesporne svoje veľké čaro. Dravé vtáky sú plaché a zároveň fascinujúce. Ich majestátnosť sa prejavuje tak pri love ako aj pri obyčajnom plachtení ponad otravného fotografa. V súčasnosti je internet zaplavený fotografiami dravcov z workshopov, kde vďaka skúseným sokoliarom urobí dobrú fotografiu každý. Skúsil som si to aj ja pred dvoma rokmi. Je to dobrá škola ale nechytá sa to na čaro fotografovanie dravého vtáka vo voľnej prírode. Preto som sa tento rok rozhodol stráviť pár dní s kaňou močiarnou.


kaňa močiarna (Circus aeroginosus)

samica kane močiarnej(Circus aeruginosus) sa vracia s potravou

[Canon EOS-1D Mark IV, Canon 500/4, F 6.3, 1/1600 sec, ISO 500]

 

Ak by som porovnával akému druhu som sa tento rok venoval najviac, tak to jednoznačne bude kaňa močiarna (Circus aeruginosus). Dravec, ktorý má podobné meno ako ja priezvisko, patrí u nás k tým najbežnejším. Na “mojich” rybníkoch som tento rok napočítal 4 hniezdiace páry. Využil som tento potenciál a venoval sa im každú voľnú chvíľu. Ráno som vstával pred východom slnka o 4 hodine aby som sa pokúsil počas ranného svetla niečo vyfotografovať. Pred ôsmou hodinou som sa presúval do práce. Večer po práci som sa vracal na rybníky a neodišiel som kým nebola fotografická tma, keď už ani 1D nebolo schopné nič spraviť. Od času kedy nosili samce potravu samiciam sediacim na vajíčkach až po kŕmenie vyletených mláďat, to bolo dokopy cca. 21 dní.


kaňa močiarna (Circus aeroginosus)samica kane močiarnej (Circus aeruginosus)

[Canon EOS-1D Mark IV, Canon 500/4, F 8, 1/400 sec, ISO 640]


Počas tohto obdobia som skúšal všetky triky čo ma napadli. Fotografoval som z krytu, v improvizovanom altánku z maskovačky, prekrytý maskovačkou ale aj len v maskáčoch. Každý spôsob mal svoje výhody. Fotokryt ich plašil najmenej, správali sa po pár minútach prirodzene. Lenže pri ich rýchlosti a dynamickom spôsobe života bol problém ich cez bočné okienka zazrieť, zamerať, zaostriť a cvaknúť. O veľa dobrých záberov som prišiel. Pri chodení len tak v maskáčoch sa zasa plašili, dospelé jedince nado mnou krúžili a pískaním dávali ostatným najavo nebezpečenstvo (ja som ten posledný kto by im ublížil :) ale radšej nech sa boja ľudí všeobecne). Najviac sa mi osvedčil “altánok”. Cez maskovačku sa dalo sledovať prilietajúce jedince a ak sa dostatočne priblížili ich aj zaostriť a cvaknúť. Vzhľadom na rozlohu rybníkov bol problém odhadnúť v ktorej časti sa budú zdržiavať. Väčšinou som to netrafil :) .


kaňa močiarna (Circus aeroginosus)mláďa kane močiarnej (Circus aeruginosus) krátko po vyletení z hniezda

[Canon EOS-1D Mark IV, Canon 500/4, F 8, 1/1250 sec, ISO 1000]


To čo ma fascinuje na “wild” fotografovaní je možnosť spoznať a porozumieť správaniu sa zvierat v ich prirodzenom prostredí. Často sa tieto informácie nedozviete v žiadnej dostupnej literatúre a sem tam narazíte na veci, ktoré možno doteraz ani nikto nepozoroval. Nie raz sa mi stalo, že som sa prichytil ako sa len pozerám a vôbec sa nesnažím fotografovať. Proste ten zážitok a atmosféra ma dostali. Dlho som nechápal prečo sa vo vzduchu napádajú jedince nesúce potravu s tými čo vôbec nelovia. Až po čase som pochopil, že to vlastne samce vracajúce sa s potravou, bývajú atakované kŕmiacimi samicami alebo vyletenými mláďatami. Samce im korisť pustia a oni ju vo vzduchu chytia. Ukázalo sa, že to nie je vôbec zákerný útok ale takto si predávajú úlovky zámerne.


kaňa močiarna (Circus aeroginosus)samec kane močiarnej (Circus aeruginosus) s korisťou pre mláďatá

[Canon EOS-1D Mark IV, Canon 500/4, F 5, 1/4000 sec, ISO 800]


Rovnako bolo zaujímavé sledovať teritoriálne správanie v okolí hniezd. Kane mali rozdelené rybníky na zóny, kde v okolí cca. 50-70m od hniezda nestrpeli iné jedince. Akonáhle pri hľadaní potravy zaletel samec alebo samica do cudzieho teritória, nasledoval zastrašovací útok od niektorého z rodičov. Taktiež som si myslel, že lovia potravu na rybníkoch, kde chytajú mladé vtáky lysiek a podobne. Na prekvapenie chodili prakticky výlučne loviť na okolité polia odkiaľ nosili hraboše a iné hlodavce. Kaňu nesúcu uloveného vtáka som videl len pár krát. Takto by sa dalo pokračovať hodiny, treba to zažiť :)


kaňa močiarna (Circus aeroginosus)

samica kane močiarnej (Circus aeruginosus) varuje ostatných pred hrozbou škrekotom

[Canon EOS-1D Mark IV, Canon 500/4, F 4, 1/4000 sec, ISO 1000]


Po týchto všetkých zážitkoch som na konci leta od miestnych záhradkárov dozvedel, že pár krát videli ako sem niekto s brokovnicou chodil strieľať kane. Nepochopím z akého dôvodu, veď lovia prakticky výhradne hlodavce škodiace poľnohospodárom. Ale ako som sa už x krát presvedčil, ľudská blbosť nepozná hraníc. Bohužiaľ ale stále ma dokáže prekvapiť kam sme až tieto hranice schopní posunúť a čoho všetkého sme schopní….


kaňa močiarna (Circus aeroginosus)mláďa kane močiarnej (Circus aeruginosus) pristáva po krátko lete

[Canon EOS-1D Mark IV, Canon 500/4, F 6.3, 1/2500 sec, ISO 1000]

 

Už teraz viem, že na budúcu sezónu s nimi zasa strávim nejedno pekné ráno alebo večer. Mám veľa nápadov čo spraviť inak a ako ich ešte lepšie zachytiť fotoaparátom. Napriek tomu, že sa jedná o bežný a sokolnícky nezaujímavý druh, čas strávený s nimi stál zato. Možno sa vám fotografie týchto dravcov budú páčiť. Každá bola vydretá :)

 

kaňa močiarna (Circus aeroginosus)samica kane močiarnej (Circus aeruginosus)

[Canon EOS-1D Mark IV, Canon 500/4, F 6.3, 1/1600 sec, ISO 1000]

 

kaňa močiarna (Circus aeroginosus)samec kane močiarnej (Circus aeruginosus)

[Canon EOS-1D Mark IV, Canon 500/4, F 6.3, 1/4000 sec, ISO 1000]

 

kaňa močiarna (Circus aeroginosus)mláďa kane močiarnej (Circus aeruginosus)

[Canon EOS-1D Mark IV, Canon 500/4, F 6.3, 1/2500 sec, ISO 1000]

 

 

kaňa močiarna (Circus aeroginosus)samica kane močiarnej (Circus aeruginosus) s korisťou

[Canon EOS-1D Mark IV, Canon 500/4, F 8, 1/500 sec, ISO 640]

 

 

kaňa močiarna (Circus aeroginosus)mláďa kane močiarnej (Circus aeruginosus)

[Canon EOS-1D Mark IV, Canon 500/4, F 6.3, 1/500 sec, ISO 1000]

 

 

kaňa močiarna (Circus aeroginosus)mláďa kane močiarnej (Circus aeruginosus)

[Canon EOS-1D Mark IV, Canon 500/4, F 5.6, 1/2000 sec, ISO 1600]

Zdieľaj:
 • Facebook
 • Print
 • Google Bookmarks

Komentáre

 1. pali hradisky hovorí:

  4ka je fakt super … dobrá práca

 2. Mino hovorí:

  Mouka, Tom: Vďaka, mohlo to byť lepšie, snáď na budúcu sezónu…

 3. Tom hovorí:

  Nadherne fotky. Pod kazde slovo pekneho cteni bych se okamzite souhlasne podepsal.

 4. Mouka hovorí:

  Tak to je fakt zasloužená a hodně vydařená série!! Paráda!!

 5. Mino hovorí:

  PETR: diky, potesilo.

 6. Petr hovorí:

  Dík,že jsi nás mohl vzít tak pěkným způsobem do přírody. Je to super *THUMBS UP*

 7. Mino hovorí:

  Vdaka :)

 8. Zaneta hovorí:

  *
  tiez tisko zavidim ;) ani nie tak fotky, ako ten cas straveny vonku pri pozorovani zvierat.. to sa nam, podaktorym, z roznych dovodov aktualne vobec nedari realizovat ;( fotky super, si viem zivo predstavit, kolko je za tym “roboty”

 9. Martin Hesko hovorí:

  fakt krasa! tisko zavidim :)