foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

“Jašter kajmaní”

 

Z obrovského množstva zvieracích druhov, ktoré sme v Pantanale stretli na mňa najviac zapôsobilo stretnutie  s veľmi zriedkavým teju kajmaním (dracaena paraguayensis).
Keď si odmyslíte jeho hlavu, tak vyzerá rovnako ako kajman. Jeho chrbtový “pancier” na mňa pôsobil ešte robustnejším dojmom ako u podobne veľkých kajmanov.  Nehovoriac o veľkých pazúroch, ktorý by jej kajmany mohli závidieť. Hlava pôsobí rovnako robustne ako celé telo. Je to prakticky meter dlhá opancierovaná jašterica.


teju kajmaní na prechádzke


Naše stretnutie bolo viac než zaujímavé. Kde by ste hľadali takúto príšerku? Živí sa slimákmi a hmyzom, takže logicky by mala byť vo vode alebo v kríkoch, nie? Ja som ju vlastne najskôr začul. Podliezal som pod menším stromom keď som začul veľmi divný sykot. Pozriem sa nad seba a táto ozrutná jašterka na mňa vyplazovala svoj dlhý jazyk a syčala ako hydraulika na kamióne. Neveril som vlastným očiam a ušiam. Náš sprievodca bol rovnako prekvapený z tohto objavu, keďže sa jedná o veľmi vzácneho plaza.

 

“jašter kajmaní” pri posledných lúčoch slnka


Podľa nášho sprievodcu sa jedná o nebezpečnejšieho tvora ako sú kajmany žakaré. Má veľmi silné čeluste, ktoré mu slúžia na rozdrvenie ulít slimákov.  Sprievodca nám síce tvrdil, že je jedovatý ale sme ho vyviedli z omylu. Jeho sliny môže maximálne obsahovať zbytky potravy s rôznymi baktériami. Podľa mojich informácií len dva druhy jašterov sú jedovaté a tento medzi ne nepatrí. O jeho sile svedčí aj fakt, že po našom stretnutí si v pohode odkráčal do najbližšieho jazierka plného kajmanov. Na prvý pohľad bolo vidno, že voči nim nemá ani minimálny rešpekt.

 

teju bezstarostne pláva v jazierku plnom kajmanov


O tomto krásavcovi toho veľa na internete nenájdete, okrem pár obrázkov som nič nenašiel ani vo wikipédii. Ale na to som si u zvierat z Pantanalu celkom zvykol.  Väčšina nemá ani len slovenský alebo český názov. Nasvedčuje to tomu, že o týchto zvieratách toho veľa nevieme a ak sa nám nepodarí zastaviť systematické ničenie prírody tak sa to možno ani nikdy nedozvieme.

Zdieľaj:
 • Facebook
 • Print
 • Google Bookmarks

Komentáre

 1. martin hovorí:

  to si mal stastie a navise ze to bola dokoca dracaena paraguayensis.

 2. Mino hovorí:

  martin: Bolo to uzasny zazitok. Dokonca ani jaguar ma tak nafascinuje ako tato metrova priserka.

 3. martin hovorí:

  ja ti zavidim je to moj oblubeni jaster spolu s varanom nilskym ale teju kajmani som nevidel