foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Jediný scink Slovenska

 

Krátkonôžka štíhlaÁno, je to tak. Málokto vie, že na Slovensku žijú scinky. Presnejšie jediný druh a to krátkonôžka štíhla (Ablepharus kitaibelii). Je to náš najmenší jašter a zazrieť ho v prírode nie je vôbec jednoduché. Pre mňa osobne začína jar vždy výpravou na juh Slovenska kde sa snažím nájsť a vyfotografovať tieto prekrásne stvorenia.


kratkonozka5krátkonôžka štíhla (Ablepharus kitaibelii)


K fotografovanie krátkonôžky je potrebný makro objektív. Ostatné naše jašterice väčšinou fotím teleobjektívom ale tu je nepoužiteľný. Pre tých, ktorí ju nevideli si stačí predstaviť stredne veľkú dážďovku s krátkymi nožičkami obalenú šupinami. Presne tak, do tejto veľkosti max. 10-11cm dorastajú tieto kovovo-lesklé scinky. Preto ak by ste ju chceli dostať na fotografiu bez orezu makro objektív je jediná možnosť.


kratkonozka4

krátkonôžka štíhla (Ablepharus kitaibelii)


Ale ani makro objektív nie je zárukou toho, že krátkonôžku vyfotografujete. Má totiž oproti iným druhom plazov na Slovensku jednu špecifickú vlastnosť. Ak vás náhodou spozoruje, čo je viac než pravdepodobné, tak rýchlym a krátkym vlnitým pohybom zalezie pod najbližšie listy. Ostatné druhy by pri ďalšom pohybe smerom k nej utekali ďalej. Krátkonôžka však ostane zalezená i keď by ste na ňu stúpili. Čiže ak ju nezazriete skôr ako ona vás, prípadne nevidíte presne kam zaliezla je to stratené.


Krátkonôžka štíhla

krátkonôžka štíhla (Ablepharus kitaibelii)


Práve fotografovanie krátkonôžok bolo jedným z dôvodov prečo som sa rozhodol pre kúpu Sigma 180mm makro.  Aj napriek tomu, že je toto sklo priam ideálne na tento typ fotografovania, zachytiť takto rýchle a plaché zviera nie je vôbec jednoduché.


Krátkonôžka štíhla

krátkonôžka štíhla (Ablepharus kitaibelii)


Snáď sa mi to aspoň trochu vydarilo a fotografie sa vám budú páčiť :)

viac informácií o krátkonôžke nájdete tu: popis krátkonôžky štíhlej


Krátkonôžka štíhlakrátkonôžka štíhla (Ablepharus kitaibelii)

Zdieľaj:
 • Facebook
 • Print
 • Google Bookmarks

Komentáre

 1. david hovorí:

  krasne zviera a ešte krajšie fotky :)

 2. Mino hovorí:

  to sa takto verejne nehovori :) ale hlavne miesto kde na ne chodim je inde ;)

 3. Marek hovorí:

  :-) kam na juh jazdis? Kovacovske kopce? ;)