foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Krokodíl americký – najväčší predátor Ameriky

 

crocodylus-acutus-6Presne tak, najväčším predátorom amerického kontinentu nie je nič iné ako krokodíl. So svojimi potenciálne dosiahnuteľnými rozmermi 7,5m a 1500kg prekonáva všetky ostatné zvieratá Severnej, Strednej a Južnej Ameriky. Napriek tomu, že to bol jeden z mojich hlavných cieľov na ceste Kostarikou, podarilo sa mi v jeho prítomnosti stráviť len pár hodín.


crocodylus-acutus-3krokodíl americký (Crocodylus acutus)

 

Krokodíl americký (Crocodylus acutus) kedysi žil v celej Strednej Amerike a jeho areál výskytu zasahoval aj do Severnej a Južnej Ameriky. Kvôli nadmernému lovu v 20. storočí, systematickému ničeniu pôvodného prostredie a znečisťovaniu riek, dnes žije posledných 10 000 jedincov. Životaschopné  populácie žijú na Floride, Kostarike a Kube.


crocodylus-acutus-1krokodíl americký (Crocodylus acutus)


Najznámejšou lokalitou s výskytom tohto “prehistorického” jaštera v Kostarike je rieka Rio Tarcoles. Práve na tomto mieste sme počas dvoch dní fotografovali tieto obry. Na začiatok sme sa vybrali na známy most cez túto rieku, z ktorého sa denne davy turistov pozerajú na vyhrievajúce sa krokodíly. Tieto zábery, z kategórie dokumentačné, sme nacvakali za pár minút a pokračovali sme do neďalekej dedinky Tarcoles.


crocodylus-acutuskrokodíl americký (Crocodylus acutus)

 

V okolí Tarcoles je viacero “cestovných kancelárií” a ich lákačov, ktorí vás na každom kroku presviedčajú o jedinečnosti plavby s ich agentúrou (takže si nemusíte plavbu rezervovať pred cestou). V rámci férovej súťaže samozrejme ohovoria ostatné :) .  Najskôr som si myslel, že len jedna alebo dve majú  “kŕmiča” dosť šialeného nato aby z ruky kŕmil týchto obrovských krokodílov. Po prvej plavbe mi to ale bolo jasné. Krokodíly sa po rokoch kŕmenia (minimálne 10x denne počas každej plavby sa opakuje rovnaké divadlo) stali neskutočne apatickými. Na šou sa používajú iba 2-3 najväčšie z tunajších krokodílov. Vzhľadom na svoju veľkosť (cca. 5m) sú pomalšie a teda predstavujú menšie riziko pre kŕmičov. Takto veľké krokodíly nestrpia vo svojom okolí žiadne iné, preto jediné riziko hrozí len od dominantného jedinca v tej ktorej časti rieky. Napriek tomu turisti z USA pri kŕmení vydávali im typický “Oh my gooood!!!!”. Kto to niekedy počul vie o čom hovorím. Ja som s chalanmi iba smutne pozeral na nefotogenické prostredie a príliš krátku vzdialenosť na dobrú fotku pre moju 300vku. Hneď sme vedeli, že výlet s turistami nemá zmysel. Treba si prenajať loď len pre seba a nainštruovať lodivoda s kŕmičom ako sa majú správať aby sa to dalo aj fotiť.

krokodíl americký (Crocodylus acutus)

krokodíl americký (Crocodylus acutus)


Druhú plavbu sme už neriskovali. Vzali sme si loď len pre seba a dostali sme dvoch mladých chalanov ako posádku (jeden kapitán a druhý lodivod a kŕmič v jednej osobe).  Chvíľu trvalo kým sme im vysvetlili, že nás nezaujímajú kecy o tom aké číslo z letáka je ten alebo onen vták (ktorého uvidíme jedine tak cez Hubbleov (hablov) teleskop). Aj keď ani do konca plavby nepochopili, ako ďaleko majú od zvierat ísť, nejaké fotografie sa podarili. Nie je to to čo som chcel ale aj vďaka komplikáciám, ktoré nás koncom výletu postihli sme sa nemohli venovať krokodílom viac. Určite som s týmto krokodílom ešte neskončil a keď sa s ním stretnem ešte niekedy musím zrealizovať nápady na fotografie na ktoré v Kostarike nezostal čas.

krokodíl americký (Crocodylus acutus)

krokodíl americký (Crocodylus acutus)


Jednu vec ale na kostaričanoch musím oceniť. Rovnako ako v Austrálií a na Floride aj tu dokážu vedľa potenciálne nebezpečných zvierat žiť a namiesto nelegálneho lovu ich využiť na ekoturizmus. Pri prijateľnej úrovni tlaku na zvieratá je to prakticky nevyčerpateľný zdroj príjmov a môže tunajších obyvateľov živiť až do smrti. Dokonca aj okolitý farmári ich prítomnosť využívajú vo svoj prospech. Ak im zdochne krava, neobťažujú sa s odvozom do kafilérie, hodia ju do rieky a o zvyšok sa postarajú krokodíly.


krokodíl americký (Crocodylus acutus)krokodíl americký (Crocodylus acutus)


crocodylus-acutus-6krokodíl americký (Crocodylus acutus)

Zdieľaj:
  • Facebook
  • Print
  • Google Bookmarks

Komentáre

  1. Mino hovorí:

    Miu miu: diky

  2. Miu miu hovorí:

    posledna fotka je velmi pekna.