foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Dudok – lietajúci prízrak našich lesov

 

dudok chochlatý (Upupa epops)Keby mi niekto pred mesiacom povedal, že budem môcť fotografovať dudka chochlatého pri kŕmení mláďat, vysmial by som sa mu. Dudky totiž vyvádzajú mláďatá najneskôr začiatkom júna a teda tento rok by už mali byť všetky mimo dutinu.

 

 

Kvôli nepriaznivému počasiu, ktoré tento rok vyčíňalo začiatkom kalendárneho leta, sa celý životný cyklus veľkého množstva druhov zvierat skomplikoval. Problémy sa nevyhli ani niektorým párom dudkov.  Kým na východnom a strednom Slovensku mláďatá z hniezd vyleteli začiatkom júna, na západnom Slovensku viacero párov prišlo o svoje znášky. V takomto prípade vtáky môžu mať náhradnú znášku, čo bol prípad mnou fotografovaného páru. Ten zahniezdil v hlbokej dutine v strede dubového lesa.

 

dudok chochlatý (Upupa epops)

dudok chochlatý (Upupa epops) tesne pred pristátím na okraji hniezdnej dutiny

 

Dudok chochlatý (Upupa epops) je na Slovensku relatívne bežným druhom (hniezdi u nás 600-1000 párov každý rok – zdroj www.vtaky.sk). Napriek tomu málokto z nás ho mal možnosť zazrieť na vlastné oči. Nebyť môjho kamaráta Romana, ktorému sa chcem týmto poďakovať, nemal by som ani ja túto možnosť. Snáď mu to budem môcť čo najskôr oplatiť.

 

dudok chochlatý (Upupa epops)dudok chochlatý (Upupa epops) s typickou potravou pre svoje mláďatá

 

Asi najviac ma fascinuje jeho spôsob letu. Mávajúce krídla nevydávajú žiadny zvuk. Preto jediná šanca ako ho zaregistrujete je očný kontakt. Keďže jeho perie na niektorých častiach tela má až výrazne oranžovú farbu, nemal by to byť veľký problém. Ako to u väčšiny pestro sfarbených zvierat býva, opak je pravdou.  Zazrieť ho pri bežnej prechádzke lesom je skoro nemožné. Aj keď som vedel odkiaľ priletí pri ďalšom kŕmení, nie vždy som ho zazrel a niekedy som považoval dokonca motýľa za letiaceho dudka.

 

dudok chochlatý (Upupa epops)dudok chochlatý (Upupa epops) počas letu

 

Doteraz som netušil čo obnáša fotografovanie dudka uprostred lesa. Každú minútu sa mení svetlo, chvíľu svieti silné ostré svetlo a fotografovanie je skoro nemožné bez silného podexponovania. O pár minút nato je zasa všetko v tieni a zmeniť nastavenie na aspoň +1EV a ISO sa si pýta extrémne hodnoty 1600+ presahujúce možnosti slušnej fotografie vašim fotoaparátom. Najhoršie je ale asi ak cez časť listov prejde silné svetlo a listy samotné vytvárajú výrazné tiene. Časť objektu je preexponovaná a časť naopak. Je to skoro ako alchýmia a často to končí nadávaním pri prehliadaní fotografií v počítači. Niekedy som musel meniť nastavenie aj počas krátkej chvíle ako sedel dudok s potravou bez pohybu na konári, keďže najskôr bol v tieni a o pár sekúnd na neho už svietilo slnko.

 

dudok chochlatý (Upupa epops)dudok chochlatý (Upupa epops) na odsedávacom konári v blízkosti dutiny

 

Na moje veľké potešenie som v nedeľu zistil, že mladé dudky úspešne vyleteli z hniezda. Ostáva len dúfať, že zvládnu cestu do Afriky a späť a o rok sa s nimi a ich potomkami o rok znova stretneme. Tých pár dní čo som mal možnosť s nimi stráviť patrilo k mojim najkrajším fotografickým zážitkom. Snáď sa vám niektoré fotografie budú páčiť.

 

dudok chochlatý (Upupa epops)dudok chochlatý (Upupa epops)

Zdieľaj:
 • Facebook
 • Print
 • Google Bookmarks

Komentáre

 1. Mino hovorí:

  Martin Sabik: diky za upozornenie, raz som sa preklepol a uz som to kopiroval vsade. ze si to za tie roky nikto nevsimol :)

 2. Martin Sabik hovorí:

  Milan pekne fotky,ja len tak od veci upozornim ze mas chybu pod fotkami v latinskom nazve.

  S pozdravom M

 3. Mino hovorí:

  Lucia: kde to je u vas?

 4. lucia hovorí:

  aj k nam dnes priletel na dvor.a poobede sme zistili,ze v našom okli ich je vela.neviem odkial sa tu vzali.predtym tu nikdy neboli. :-)

 5. Mino hovorí:

  skús im spraviť búdku niekde poblíž, možno v nej zahniedzia.

 6. Alfonz hovorí:

  Presne tak, ja mám viechu v Bátorových Kosihách /Západné Slovensko/, kde pod strešnou kritinou mojej viechy si našli škáru kde zahniezdil párik Dudkov.
  Až v 31.týždni pustili hniezdisko mláďatá, žiaľ neviem koľko ich bolo !

 7. Tony hovorí:

  Parádní fotky, závidím!

 8. Mery hovorí:

  Priletel k nám na dvor, a aj keď sme ho pozorovali z okna a hýbali sa tam, tak vôbec neuletel :) Sme z okr. Nové Zámky z dedinky Andovce. Bývame blízko lesa, možno prišiel odtial :) Nakoniec ho zahnala mačka, a predsa sa vrátil späť :) :)

 9. Mino hovorí:

  to mate stastie? odkial ste?

 10. Mery hovorí:

  Dnes k nám na dvor priletel takýto vtáčik. Nevedeli sme čo je to zač, a aj sme si ho nafotili a nakamerovali :) Bol úplne blízko,a vôbec sa nebál. Bol to pekný zážitok.