foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Dudok – lietajúci prízrak našich lesov

 

dudok chochlatý (Upupa epops)Keby mi niekto pred mesiacom povedal, že budem môcť fotografovať dudka chochlatého pri kŕmení mláďat, vysmial by som sa mu. Dudky totiž vyvádzajú mláďatá najneskôr začiatkom júna a teda tento rok by už mali byť všetky mimo dutinu.

 

 

Kvôli nepriaznivému počasiu, ktoré tento rok vyčíňalo začiatkom kalendárneho leta, sa celý životný cyklus veľkého množstva druhov zvierat skomplikoval. Problémy sa nevyhli ani niektorým párom dudkov.  Kým na východnom a strednom Slovensku mláďatá z hniezd vyleteli začiatkom júna, na západnom Slovensku viacero párov prišlo o svoje znášky. V takomto prípade vtáky môžu mať náhradnú znášku, čo bol prípad mnou fotografovaného páru. Ten zahniezdil v hlbokej dutine v strede dubového lesa.

 

dudok chochlatý (Upupa epops)

dudok chochlatý (Upupa epops) tesne pred pristátím na okraji hniezdnej dutiny

 

Dudok chochlatý (Upupa epops) je na Slovensku relatívne bežným druhom (hniezdi u nás 600-1000 párov každý rok – zdroj www.vtaky.sk). Napriek tomu málokto z nás ho mal možnosť zazrieť na vlastné oči. Nebyť môjho kamaráta Romana, ktorému sa chcem týmto poďakovať, nemal by som ani ja túto možnosť. Snáď mu to budem môcť čo najskôr oplatiť.

 

dudok chochlatý (Upupa epops)dudok chochlatý (Upupa epops) s typickou potravou pre svoje mláďatá

 

Asi najviac ma fascinuje jeho spôsob letu. Mávajúce krídla nevydávajú žiadny zvuk. Preto jediná šanca ako ho zaregistrujete je očný kontakt. Keďže jeho perie na niektorých častiach tela má až výrazne oranžovú farbu, nemal by to byť veľký problém. Ako to u väčšiny pestro sfarbených zvierat býva, opak je pravdou.  Zazrieť ho pri bežnej prechádzke lesom je skoro nemožné. Aj keď som vedel odkiaľ priletí pri ďalšom kŕmení, nie vždy som ho zazrel a niekedy som považoval dokonca motýľa za letiaceho dudka.

 

dudok chochlatý (Upupa epops)dudok chochlatý (Upupa epops) počas letu

 

Doteraz som netušil čo obnáša fotografovanie dudka uprostred lesa. Každú minútu sa mení svetlo, chvíľu svieti silné ostré svetlo a fotografovanie je skoro nemožné bez silného podexponovania. O pár minút nato je zasa všetko v tieni a zmeniť nastavenie na aspoň +1EV a ISO sa si pýta extrémne hodnoty 1600+ presahujúce možnosti slušnej fotografie vašim fotoaparátom. Najhoršie je ale asi ak cez časť listov prejde silné svetlo a listy samotné vytvárajú výrazné tiene. Časť objektu je preexponovaná a časť naopak. Je to skoro ako alchýmia a často to končí nadávaním pri prehliadaní fotografií v počítači. Niekedy som musel meniť nastavenie aj počas krátkej chvíle ako sedel dudok s potravou bez pohybu na konári, keďže najskôr bol v tieni a o pár sekúnd na neho už svietilo slnko.

 

dudok chochlatý (Upupa epops)dudok chochlatý (Upupa epops) na odsedávacom konári v blízkosti dutiny

 

Na moje veľké potešenie som v nedeľu zistil, že mladé dudky úspešne vyleteli z hniezda. Ostáva len dúfať, že zvládnu cestu do Afriky a späť a o rok sa s nimi a ich potomkami o rok znova stretneme. Tých pár dní čo som mal možnosť s nimi stráviť patrilo k mojim najkrajším fotografickým zážitkom. Snáď sa vám niektoré fotografie budú páčiť.

 

dudok chochlatý (Upupa epops)dudok chochlatý (Upupa epops)

Zdieľaj:
 • Facebook
 • Print
 • Google Bookmarks

Komentáre

 1. Matus hovorí:

  Práve sme videli v Torremolinos, Španielsku.
  Veľmi dobre foto!

 2. Daniel hovorí:

  Včera zasadol do trávy u nás na dvore (Súlovce – máme ho aj v erbe obce resp. má tam byť podľa heraldikov, len dáky exot tam dal omylom páva…) tento nádherný vtáčik – naživo sme ho videli všetci prvý krát v živote – neskutočná nádhera!

 3. Mino hovorí:

  super

 4. Martin hovorí:

  Dnes 08.04.2017 sme dudka videli pri Humennom. ;)

 5. Jana hovorí:

  Dnes som videla pred našou záhradou krásneho dudka chochlatého.V čerstvo pokosenej tráve si vyberal potravu. Pozorovali sme ho opodiaľ z auta. Je to krásny vtáčik.

 6. Nory hovorí:

  nadhera, vcera som ich videla vo viniciach na Balatone / Balatonbereny/ nikdy som takeho vtaka na slovensku nevidel!

 7. Nory hovorí:

  Videla som vcera na Baltone vo viniciach Balaton berény mnozstvo dudkov /nadhera nadhera nadhera/

 8. Mino hovorí:

  to som rád

 9. Martina hovorí:

  Fotografie sú krásne a veľmi ma potešili.