foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Lov na szalakóty

 

Krakľa belasá ( Coracias garrulus )Po úžasných minuloročných zážitkoch sme sa s kamarátmi aj tento rok  vypravili na lov szalokót čo je maďarské meno pre krakľu belasú (Coracias garrulus). Po neistých a ťažkých začiatkoch z minulého roka sme vedeli čo treba zlepšiť a aké fotografie chceme tento rok spraviť.Krakľa belasá ( Coracias garrulus )moja vysnívaná “letovka” krakle s roztiahnutými krídlami a potravou v zobáku


Celkovo sme tento rok absolvovali 4 cesty do Maďarska. Cieľom bola relatívne mála plocha v strede Maďarska, ktorú sme si minulý rok familiárne nazvali Krakľovo. Počas prvej cesty keď ešte boli szalakóty v Afrike, sme len sondovali kde sa nachádzajú vhodné dutiny. Vedeli sme, že počas sezóny, keď tu už budú hniezdiť, bude už vegetácia tak rozrastená, žeby ich hľadanie bolo oveľa ťažšie. Na tejto malej oblasti cca. 1-2 kilometre štvorcové sme našli okolo 10 vhodných dutín. S očakávaním sme pozerali do kalendára kedy príde čas párenia a prídeme na miesto sledovať, ktoré dutiny si vyberú.


Krakľa belasá ( Coracias garrulus )

krakľa belasá (Coracias garrulus)


Druhá cesta dopadla hrozne. Keď sa nedarí tak sa nedarí alebo ako sa hovorí “celé zle”. Podľa predpovede počasia malo byť polojasno 3 dni. Prišli sme na miesto a okolo obeda bolo menej svetla ako pred východom slnka. Podľa satelitných záberov sa počas tých troch dní stretávali kúsok od nás dva fronty, ktoré mali túto fotografickú tmu na svedomí. Na našu smolu ten s oblačnosťou sa stáčal a kumuloval rovno nad nami. Ďalšou našou smolou bol fakt, že v tom čase už všetky krakle sedeli na vajciach v dutinách a samce sa len lenivo pretŕčali na vrcholkoch okolitých stromov. Aby toho nebolo málo, týždeň predtým sa tadiaľ vraj prehnala silná smršť, ktorá vyvrátila viacero stromov vrátane niekoľkých starých vŕb v ktorých boli vhodné dutiny k hniezdeniu kraklí. nechceli sme tam len sedieť, a tak sme zabíjali čas fotografovaním sysľov. Tie mali rovnako kvôli počasiu útlm. Jediné čo nás tešilo bol fakt, že sme našli 7 obsadených dutín krakľami. Dúfali sme, že táto smola sa nám pri ďalšej ceste vykompenzuje krásnymi zábermi.


Krakľa belasá ( Coracias garrulus )kŕmenie mláďat na dutine, tentokrát na prekvapenie slimákom!


A stalo sa. Tretiu cestu sme naplánovali na čas, kedy by už mláďatá mali mať cca. 14 dní. V tomto čase by ich kŕmenie na dutine malo dosiahnuť maximálnu frekvenciu a zároveň aj najpestrejšie menu v podobe potravy predkladanej rodičmi. O tom, že nič nikdy nevyjde tak ako plánujete, sme sa presvedčili aj teraz. Väčšina vyhliadnutých dutín bola v okolí zarastená tak, že sa tam nedalo vôbec fotografovať. Zároveň bol tento víkend najteplejší v histórií Maďarska (namerali 39,2 stupňa celzia v chládku). Kto fotografoval z krytu vie si predstaviť teploty a podmienky aké tam boli. Ale čo by šialenec ako my neobetoval pre fotografiu, a tak sme sa dva dni grilovali vo vlastnej šťave. Výsledok bol ale viac ako uspokojivý a keď porovnávam tohtoročné zábery s minuloročnými, tak by som tie z minula asi všetky vymazal :) . Fotografovali sme iba pri dvoch dutinách, jedna bola svetelne vhodná na ráno a druhá na neskoršie poobedie a večer.


Krakľa belasá ( Coracias garrulus )takto nám zapózovala stará samica so samcom jašterice krátkohlavej,

ktorý pri boji o život pustil aj chvost, no nepomohlo..


Tento rok bola skladba potravy mláďat odlišná od tej čo sme pozorovali na dutine minulý rok. Kým minulý rok tvorili väčšinu obojživelníky a kobylky, tento rok do rannej dutiny nosili krakle hlavne chrústov. Poblíž dutiny boli dva topole, ktoré nimi boli doslova posiate. Nedalo sa to nazvať ani lov, skôr ich krakle zbierali zo zeme a z listov ako salónky z vianočného stromčeka. V druhej dutine tvorili hlavnú čast kobylky a pár krát priniesli aj jaštericu krátkohlavú. Obojživelníka nepriniesli za celý čas ani jeden krát. Je to pravdepodobne spôsobené veľkým suchom v danej oblasti oproti minuloročnému vlhkému letu. Vidieť to bolo po večeroch, kedy v okolí pár kilometrov zúrili naozaj divoké búrky, ale na oblasť kde sme boli my, nepadla ani kvapka. Po troch dňoch sa nám odchádzalo ťažko ale už po ceste domov sme rozmýšľali, kedy sa ešte vrátime.


Krakľa belasá ( Coracias garrulus )najčastejšie lietali na dutinu s takýmito chrústami, pekne nasmerovanými hlavou do zobáka


Hneď ďalší víkend sme boli späť a bolo to ako o 5 minút dvanásť. V rannej dutine už chýbalo jedno mladé, ktoré poletovalo po okolí a zúfalo sa dožadovalo potravy od rodičov. V dutine už boli len posledné dve mláďatá. Jedno z nich nečakane vyletelo v prvé ráno a druhé hneď ďalší deň. Práve vyletenie posledného mláďaťa bolo pre mňa silným zážitkom. Sledovali sme ako sa čoraz viac vytŕča z dutiny, rodičia ho vôbec nekŕmili. V okolí počulo ako kŕmia jeho súrodencov a tak sa ho snažia vylákať von. Každú chvíľu zaliezlo dnu do dutiny, aby si natiahlo krídla. Po takejto niekoľko hodinovej dráme nakoniec vyhuplo na najbližší konár. Dalo nám pár sekúnd na fotografiu a odletelo vysoko do stromov ako by lietalo už roky.


Krakľa belasá ( Coracias garrulus )mláďa krakle belasej s kusom kôry pár sekúnd po tom ako 1x vyletelo z dutiny, tomu sa povie hlad :)


I keď som tento rok nafotil viacero uspokojujúcich záberov už teraz viem, čo a ako by som chcel vyfotografovať na budúci rok. Možno sa budúci rok dostanem aj k fotografovaniu iných druhov vtákov, ktorých je v danej oblasti naozaj neúrekom. Ale tento rok to bolo celé len o krakliach, ale neľutujem.


Krakľa belasá ( Coracias garrulus ) minuloročná krakľa došla obzerať dutinu s mláďatami, asi sa priúčala ako to funguje

 

Krakľa belasá ( Coracias garrulus )nakúkala zo všetkých strán na trčiace mláďatá

 

Krakľa belasá ( Coracias garrulus )často to vyzeralo tak, že mláďa zožerie potravu aj s rodičom :D

 

Krakľa belasá ( Coracias garrulus )krakľa belasá (Coracias garrulus) a večerná pohoda s kobylkou

 

Krakľa belasá ( Coracias garrulus )a ďalšia krakľa belasá (Coracias garrulus)

 

Krakľa belasá ( Coracias garrulus )pár krát priniesli do hniezda hrudu hliny, ktovie preco?

 

Krakľa belasá ( Coracias garrulus )krakľa belasá (Coracias garrulus)

 

Krakľa belasá ( Coracias garrulus )a opäť hruda hliny

Zdieľaj:
 • Facebook
 • Print
 • Google Bookmarks

Komentáre

 1. Mino hovorí:

  Tibi: diky, dnes som ti akurat chcel volat ze kedy nieco podnikneme :)

 2. tibi63 hovorí:

  Milan pekne si to spracoval.Bola to super cesta za dobrodružstvom.Teším sa na ďalšie.Tibor.

 3. Mino hovorí:

  Pixel: diky, ako spravny fotograf mas urcite plugin vo firefoxe kde sa k nemu jednym klikom dostanes.

 4. PiXeL hovorí:

  prijemne fotografie, ale chyba mi tam EXIF :)

 5. pali hradisky hovorí:

  krásny vrabec – pekne nafotený.

 6. Mino hovorí:

  Fredy:diky, ked budes posluchat mozno :D

 7. Fredy hovorí:

  Milan klobúk dole , neskutočné fotky .
  Dúfam že nabudúce ma vezmeš so sebou.

 8. Mino hovorí:

  Radovan Václav: vďaka

 9. Radovan Václav hovorí:

  Zdravím,
  Veľmi pekné fotky a príjemné textové podanie, detto pre minuloročný príspevok.
  S pozdravom,
  Rado