foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Medvedík čistotný (Procyon lotor) alias malý lotor

 

medvedik cistotny (Procyon lotor)Najmilším zážitkom, na tohtoročnej výprave do Kostariky, bolo pre mňa stretnutie s medvedíkmi čistotnými v národnom parku Cahuita.
medvedik cistotny (Procyon lotor)

medvedík čistotný (Procyon lotor)

 

Našou jedinou zastávkou na karibskom pobreží bolo mesto Cahuita a rovnomenný priľahlý národný park. Neveľký park podľa zdrojov na internete ponúkal zaujímavé zloženie fauny vo fotograficky atraktívnom prostredí. Pri východe slnka sme sa vybrali na 8km dlhý trip po obvode parku. Pred nami boli podľa registračnej knihy na vstupe do parku len dvaja návštevníci. Tých sme po chvíli predbehli a teda bola veľká šanca, že nám ešte nič nevyplašili.


medvedik cistotny (Procyon lotor)mláďa medvedíka čistotného (Procyon lotor)


Ako to ale býva v trópoch, niekedy vidíte zvierat toľko, že neviete čo skôr fotiť, inokedy idete kilometre a nič. Prvé 3 hodiny sme videli len zopár jašteríc a anolisov. Až keď sme prešli na južnú časť poloostrova usmialo sa na nás šťastie. Ukázali sa opice, veveričky ale aj medvedíky čistotné.


medvedik cistotny (Procyon lotor)medvedík čistotný (Procyon lotor)


Pri našom prvom stretnutí sme ešte nevedeli čo si môžeme k medvedíkovi dovoliť. Keď sme sa k nemu priblížili vbehol do pralesa ale pokračoval poklusom svojim smerom. tak sme si nadbehli a zaľahli. Po chvíli vybehol na cestu a kráčal smerom k nám. Dal nám tak pár sekúnd na fotku.


medvedik cistotny (Procyon lotor)medvedík čistotný (Procyon lotor)


Po ďalších pár kilometroch sme stretli celú rodinku. Mama s tromi výrastkami sa pohybovala v tieni za slnečného dňa. Bolo nutné siahnuť k vyšším hodnotám ISO. Podľa exifu som si uvedomil, že som bol nútený použiť až ISO 2000, čo však pre pre 5D Mark II nebol problém. Pôvodne som bral Canon 7D ako hlavné telo. Na poslednú chvíľu som kúpil 5D Mark II ako záložné telo. Malo byť skôr na makro prípadne krajinky. Po pár dňoch som si uvedomil, že na fotenie v trópoch kde svetelné podmienky nútia používať veľmi vysoké hodnoty ISO, je oveľa vhodnejší ako 7D. Hlavná výhoda 7D – crop 1,6x-  je v trópoch nepodstatná, kvalita výstupu a nízka úroveň šumu hovoria jednoznačne v prospech MKII.


medvedik cistotny (Procyon lotor)mama s mláďatkom


Spomínané najmilšie stretnutie sa odohralo v blízkosti rangerskej stanice. Na okraji pralesa sa pohybovala skupinka piatich dospelých medvedíkov. Chcel som ich odfotit ako prechádzajú po vyvýšenej kope zeminy. Keď prechádzali poslední dvaja ucítil som na kolene niečo ako uštipnutie. Pozerám čo sa to deje a to prvý z medvedíkov prišiel až ku mne a skúsil či som na jedenie. Rozosmialo ma to a odohnal som ho nech dá pokoj. Nebolo to uhryznutie ale skôr len opatrný pokus či by to zelené čudo nemohlo byť na obed. :)


medvedik cistotny (Procyon lotor)zúfalé mláďatko nevedelo ako sa dostane dolu


Posledné stretnutie s týmito medvedíkmi bolo rovnako milé. Mama s dvoma mláďatami liezla po spadnutom strome. Keď nás jedno z mláďat zazrelo začalo liezť na zvislý kmeň stromu. Vyliezlo až na vrch kde sa usadilo. Po chvíli keď zistilo, že nie sme hrozbou, chcelo ísť dole ale nevedelo ako. A tak zavolalo smutne na mamu, ktorá mu pohotovo prišla naproti. Svojím telom ho brzdila pri zliezaní zo stromu. Bolo to krásne.


medvedik cistotny (Procyon lotor)mama s dvoma výrastkami

 

Stretnutia s týmto zaujímavým zvieratkom boli príjemnými chvíľami na výprave do Kostariky. Človek by až neveril, že takéto milé stvorenie je vlastne šelmou napádajúcou všetko čo sa dá zožrať. Niekedy aj nepozorných fotografov ako to bolo v mojom prípade :)

 

medvedik cistotny (Procyon lotor)medvedík čistotný (Procyon lotor)

Zdieľaj:
  • Facebook
  • Print
  • Google Bookmarks