foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Môjho srdca šampión – Sigma 180mm macro

 

anastoechus-nitidulusKeď som premýšľal ako nazvať krátke zamyslenie sa nad víkendom s novým objektívom najvýstižnejší mi prišiel citát “Bol to on, môjho srdca šampión!”. Nie je to žiadna prevratná novinka, objektív je na trhu už pár rokov, ale pre mňa je to presne to čo som hľadal a potreboval. Už dávno nie som zástancom nákupu najnovších hitov len preto, že sú to novinky a marketing výrobcov sa nás snaží presvedčiť o ich jedinečnosti a prevratnosti. Skôr hľadám rozumný kompromis, ktorý za prijateľnú cenu dokáže uspokojiť moje reálne potreby.husenica

húsenica krásneho brazílskeho motýľa – Canon 300/4 uprostred tmavého pralesa


Aby som si neprotirečil vysvetlím. Síce mám skvelé sklo Canon 300/4 IS L, ktorým ako som už viac krát písal sa dá fotografovať prakticky všetko. Veľké ale aj menšie zvieratá, ľudia aj krajinky a dokonca aj hmyz (viď. foto nižšie) sa s ním dajú pri splnení určitých predpokladov veľmi dobre fotografovať. Ale ak chcem slušne zachytiť aj veľmi malé zvieratá (jašterice a menšie druhy hmyzu) už len kvôli kvôli minimálnej zaostrovacej vzdialenosti 1,5m a faktu že to proste nie je macro objektív je proste nevhodný.

 

emys-orbiculariskorytnačka močiarna (Emys orbicularis) – Canon 300/4

 

Keďže som sa rozhodol najbližšie 2-3 mesiace intenzívne venovať fotografovaniu práve menších zástupcov fauny Slovenska, začal som pokukovať po makroobjektíve. Nenechal som sa zlákať novým Canon 100mm macro s novým stabilizátorom obrazu a podobne, ktorý je podľa mňa za premrštenú uvádzaciu cenu. Môj pohľad som upriamil na niečo s čim už mám skúsenosť. Keď som bol ešte Nikonista tak som používal objektív Sigma 150 macro, ktorý bol vynikajúcim sklom. Už vtedy som si ale hovoril, žeby mohol byť aspoň o niečo dlhší, aby som zbytočne nerušil veľmi plaché modelky. Preto bola pre mňa jasnou voľbou Sigma 180mm f3.5 EX APO Macro HSM.

 

 užovka obojková (Natrix natrix)

jedna z mojich obľúbených – získaná vďaka objektívu Sigma 150mm macro a Nikonu D60

 

Potom ako som našiel inzerát a zrealizoval nákup, nevedel som sa dočkať na prvú príležitosť bližšie si oťukať nový prírastok vo fotovýbave. Počasie mi prialo a preto som počas víkendu spojil príjemné s užitočným. Prechádzku v prebúdzajúcej sa prírode s fotografovaním novým objektívom. Moje kroky smerovali na niekoľko známych lokalít, kde som očakával prítomnosť zaujímavých druhov zvierat. Objektív sa ukázal pre moje potreby ideálny. Dĺžka ohniska ani krátka ani dlhá, optická kvalita výborná a dokonca aj autofocus je napriek varovaniam veľmi dobrý.

 

natrix-tessellatarybožravá užovka fŕkaná (Natrix tessellata) – Sigma 180mm macro

 

Ak chcete vidieť alebo stretnúť zaujímavé zvieratá, stačí si otvoriť zoznam chránených maloplošných území a máte čiastočne vyhrané. Každé takéto územie je chránené väčšinou kvôli zopár druhom vzácnych zvierat a preto sa oplatí ich navštíviť. Netreba zabúdať na úctu k prírode a pri prechádzkach v takýchto miestach sa správať ohľaduplne k zvieratám a aj prírode ako takej. Znie to síce ako klišé ale bohužiaľ zásady ako “nezahadzovať odpadky na zem”, “nezakladať oheň v lese”, “nechytať zvieratá” a podobné základné pravidlá správania sa, ktoré sme sa učili už v škôlke, mnohí ľudia asi premeškali!

 

anastoechus-nitidulus

chlpačka (Anastoechus nitidulus) – Sigma 180mm macro

 

Každý deň čítam na internete alebo vidím v televíznych novinách ako sa ľudia dokážu barbarsky správať k prostrediu v ktorom žijeme. Vypaľujú chránené územia, vyhadzujú chemikálie do rybníkov a riek ale dokonca sú schopní cielene zabíjať chránené zvieratá ak im svojou existenciou bránia k väčším ziskom. Takéto veci sa nemôžu v civilizovanej spoločnosti stávať a hlavne nemôžu ostať bez potrestania. Ak to budeme tolerovať ani sa nenazdáme a o pár rokov nielenže nebudeme môcť piť ani tú vodu z vodovodu ale  nebude kam ísť na prechádzku na čerstvom vzduchu (ak nerátam klimatizované nákupné centrá…). Zasa som odbočil ale mi to proste nedá. Naivne verím, že sa ľudia spamätajú skôr ako bude neskoro. Na záver už len pár fotografií zhotovených mojim novým sklom. Snáď sa budú páčiť. Ďalšie budú pravidelne pribúdať :)

 

anastoechus-nitidulus1chlpačka (Anastoechus nitidulus) – Sigma 180mm macro

 

lacerta-agilisjašterica krátkohlavá (Lacerta agilis) – Sigma 180mm macro

 

zamenis-longissimusužovka stromová (Zamenis longissimus) – Sigma 180mm macro

 

zamenis-longissimus-1

užovka stromová (Zamenis longissimus) – Sigma 180mm macro

Zdieľaj:
  • Facebook
  • Print
  • Google Bookmarks