foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Príbehy z jedného konára

 

kolibriky3Postupne sa prekúsavam fotkami z Kostariky a prišiel rad na kolibríky. Tí sú asi na polovici všetkých fotografií, keďže skoro polovicu času sme venovali práve im. Prvá séria má jeden spoločný menovateľ – odsedávací konárik.
kolibriky

vražedný pohľad na soka rovnakého druhu

 

Kolibríky sú veľmi neposedné a aktívne malé stvorenia. Väčšinu dňa trávia poletovaním medzi kvetmi z ktorých vylizujú sladkú šťavu. Ak chcete pozorovať správanie sa medzi jednotlivými kolibríkmi prípadne rôznymi druhmi navzájom, ideálnym riešením je odsedávací konárik v blízkosti krmítka.

 

kolibriky1

menší kolibrík vyplazuje jazyk na väčšieho

 

Krmítka nájdete skoro v každej lodge v Kostarike. Týmto spôsobom sa snažia domáci pritiahnuť kolibríky bližšie k návštevníkom. Niet sa im čo čudovať, keďže tieto miniatúrne vtáčiky privádzajú každého turistu do nemého úžasu. Okolie krmítok však vôbec nie je fotogenické a preto je vhodné do jeho blízkosti umiestniť pekný konárik na ktorom kolibríky strávia pár sekúnd pred alebo po kŕmení. Vtedy začne to pravé divadlo.

 

kolibriky2

tak ja radšej padám….

 

Kolibríky, nato aké sú maličké, sú až neskutočne bojovné a neznesú žiadneho iného kolibríka vo svojej blízkosti. Stále nalietavajú jeden na druhého s cieľom vybojovať si pre seba právo piť z krmítka. Pri náletoch ich vzdušné kreácie nepoznajú žiadne hranice a niekedy sa zdá, že pre ne neplatia ani zákony fyziky. V záplave zvukov, pripomínajúcich leteckého súboje z druhej svetovej vojny, svištiacich okolo vašej hlavy sa inštinktívny uhýbate v strachu pred kamikadze nárazom. Ten však nehrozí lebo kolibríky sú majstrami letu.

 

kolibriky3

dvaja malý kolibríci rozťahujú chvosty aby zastrašili jeden druhého

 

Boje prebiehajú všade okolo vás. Počujete nárazy krídel, ktorými sa doslova prefackávajú vo vzduchu. Je jedno či je kolibrík malý alebo veľký. Bojuje každý s každým. Niekedy dokonca najmenší zo všetkých kolibríkov zahnal všetkých ostatných z konárika, dokonca aj 3-4x tak veľkých ako on. Potom sa postavil do stredu konárika a dával najavo kto je tu šéf.

 

kolibriky4

svoju veľkosť sa snaží kompenzovať  roztiahnutými krídlami

 

Napriek všetkým zaujímavým pozorovaniam počas dvoch poobedí strávených fotografovaním pri konáriku, nepatrí tento spôsob medzi mnou obľúbené. Oveľa radšej som sa prechádzal po záhrade a snažil sa nájsť sajúceho kolibríka na niektorom z kvetov pripadne sediaceho na zaujímavom konáriku. Bolo to oveľa ťažšie ale ak sa podarilo mal som z toho oveľa väčšiu radosť. Príjemným prekvapením bolo pozorovanie párenia kolibríkov ale o tom niekedy nabudúce.

 

kolibriky5menší kolibrík sleduje kto to chce priletieť, tvári sa akoby ho chcel na zobák nabodnúť

 

 

kolibriky6už je nás tu priveľa…..

Zdieľaj:
  • Facebook
  • Print
  • Google Bookmarks

Komentáre

  1. Martin Farkaš hovorí:

    Pekný krátky ale výstižný článoček, pekné fotky ktoré potešia. Možno raz, “keď budem veľký” sa tiež vydám na kolibríky.
    Som rád, že som narazil na tvoj web, určite sa sem opäť vrátim.
    Nech sa ti darí, ahoj, Maťo.