foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Slovenská korytnačka

 

emys-orbicularis-3Nerád sa opakujem ale opäť by sa chcel venovať druhu, ktorý je – jediný – na Slovensku. Áno, sám som bol pred rokmi prekvapený, keď som to ako študent zistil. Na Slovensku žije korytnačka – korytnačka močiarna Emys orbicularis.emys-orbicularis-2korytnačka močiarna  – Emys orbicularis


Nejde pritom o korytnačky vypustené z chovov nezodpovedných chovateľov ako si väčšina ľudí myslí, i keď aj tých je u nás viac než dosť. Korytnačka močiarna je pôvodným druhom, ktorý žije na našom území už minimálne 120 tisíc rokov. Dôkazom toho sú skameneliny nájdené na rôznych miestach Slovenska.

 

 

emys-orbicularis1

korytnačka močiarna  – Emys orbicularis


Populácia korytnačky močiarnej na celom území Slovenska vymiera. Okrem jednej lokality na východe, nie je nikde preukázaná existencia životaschopnej populácie, ktorá by sa pravidelne rozmnožovala. Na ostatných lokalitách s občasnými pozorovaniami je vysoko pravdepodobné, že tam korytnačky len dožívajú. Nie je to spôsobené ničím iným ako ničením alebo obhospodarovaním ich prirodzeného prostredia. I keď tu máme relatívne dosť mŕtvych ramien a rybníkov v ktorých by mohli žiť, chýba na týchto miestach druhý nevyhnutný faktor – miesto vhodné na kladenie a inkubáciu vajíčok. Korytnačky sa množia tak, že nakladú na súši vajíčka do mäkkej ideálne piesčitej zeme. Vzhľadom na intenzívne poľnohospodárske využívanie pôdy, kedy polia končia doslova na okraji rybníkov, nemajú korytnačky kde naklásť vajíčka. Ak sa im to aj podarí, tieto sú zničené poľnohospodárskymi mechanizmami skôr ako sa vyliahnu.


emys-orbicularis_0korytnačka močiarna  – Emys orbicularis


Tento rok sa mi podarilo dostať na dva dni na spomínanú jedinú prosperujúcu lokalitu s výskytom našich korytnačiek. Bolo to zhruba na konci obdobia kedy kladú vajíčka. Preto bola celkom slušná šanca, žeby sme ich mohli zazrieť mimo vodu. Mali sme šťastie! Veľkú samicu korytnačky močiarnej sme našli niečo po 19tej hodine. Bolo to v čase najlepšieho svetla pre fotografovanie. Počas toho ako prechádzala cez menej zarastené časti priľahlého kopca, s jasným cieľom naklásť vajíčka, som sa pokúsil spraviť zopár fotografií. Každý si myslí ako sú korytnačky na súši pomalé. Ale ako som mal možnosť vidieť táto prešla 3m tak za 5 sekúnd. Odfotografovať ju pri pohybe po súši nebolo ani zďaleka tak jednoduché ako som dúfal.


emys-orbicularis-3korytnačka močiarna  – Emys orbicularis


Začiatkom tohtoročnej jari som mal možnosť fotografovať tieto korytnačky na biologickej stanici na západnom Slovensku. Táto stanica, vďaka svojej polohe a neobvykle bohatej faune a flóre žijúcej na jej relatívne malej ploche, slúži okrem vzdelávania študentov vysokej školy a výskumom rôznych vedeckých pracovníkov aj ako záchranná stanica korytnačky močiarnej. Približne 20 jedincov tu žije nadivoko bez zásahu ľudí. I keď nádrže majú cca. 30m2 pri prechádzke okolo nich by ste nezistili čo v nich žije. Korytnačky sú veľmi plaché tvory, ktoré žijú skryte. Preto som zaľahol na kraji a čakal. Po viac ako desiatich minútach sa začali pomaly vynárať.

 

emys-orbicularis-4korytnačka močiarna  – Emys orbicularis – kontroluje či je vonku bezpečne

 

Po ďalších pár minútach začali niektoré vyliezať na konáre a využívali prvé jarné slnko po dlhej zime. To som využil a spravil zopár ďalších záberov. Práve kvôli ich plachosti dodnes nie je jasne zdokumenotované kde všade u nás žijú. Preto ak sa niekomu podarí zazrieť ich vo svojom okolí a nebodaj vyfotografovať pošlite mi túto informáciu a ja ju posuniem ďalej príslušným orgánom, ktoré sa starajú o zachovanie tohto nádherného tvora v našej prírode.

 

emys-orbicularis-5

korytnačka močiarna  – Emys orbicularis


Ak vás zaujíma viac informácií o korytnačke močiarnej, nájdete ich napríklad tu:

http://plazyunas.com/druhy-plazov/korytnacka-mociarna-emys-orbicularis-linnaeus1758/

Zdieľaj:
 • Facebook
 • Print
 • Google Bookmarks

Komentáre

 1. Majka hovorí:

  Ahooj
  volám sa Majka mam 20 rokov zijem na Slovensku …je to supeer ze sme aspon s niecim popularny :P :P :D …ale je to fakt supeer

 2. Mino hovorí:

  Lokality kde sa nachádzajú sú viaceré ale len jediná je s opakovaným potvrdeným rozmnožovaním. Problém je, že potrebujú okrem vodnej plochy aj kladisko pre mláďatá ideálne piesčitá pôda a keďže sa dnes pestuje a orie prakticky všade nemajú šancu sa úspešne množiť.

 3. Lenka hovorí:

  Ahoj!Ja si pamatam,ze korytnacky mociarne zili(neviem ci stale)na Zemplinskej Sirave.

 4. Mino hovorí:

  Margareta Matiova: Je to tak, i ked dlhodobo je sanca na ich prezitie miziva. ak sa ludia nezacnu obzerat okolo seba a vnimat dopady bezhlaveho nicenia pod zamienkov zvysovania “zivotnej urovne” ….

 5. Margareta Matiova hovorí:

  Hádala som sa s dcérou, že korytnačky na Slovensku sú.
  Som rada, že mám pravdu Dík :) :) :)

 6. Mino hovorí:

  ahoj,
  to je super, pocul som ze tam su ale nikto nemal zatial jasny dokaz. mozes mi poslat na mail foto co si vyfotil? moj mail je v kontakte. diky

 7. peter kalmár hovorí:

  nazdar,
  mal som možnost vidiet korytnačku močiarnú a urobit zopár záberov. bolo to pri Lučenci, tu som jej výsky vôbec necakal.
  fotografie su síce nekvalitné, lebo už bola tma ale rozpozat ze ide o k.močiarnu a nie písmenkovú.