foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Slovenský papagáj – včelárik zlatý

 

vcelarik12Včelárik je pre každého, čo sa venuje fotografovaniu prírody, akousi povinnou jazdou. Jeho fotografiu má alebo chce v krátkej dobe mať asi každý. Niet sa ale čo čudovať.  Ak by mal zahnutý zobák bol by z neho náš jediný voľne žijúci papagáj. Dovolím si tvrdiť, že žiadny z vtákov vyskytujúcich sa na Slovensku, mu farbami nemôže konkurovať.
vcelarik18včeláriky od východu slnka lovia všetko čo lieta


Včelárik zlatý ( Merops apiaster ) patrí spolu s rybárikom, dudkom a krakľou medzi krakľovce. Práve na tieto druhy vtákov som sa pri svojich cestách po Slovensku tento rok zameral. Teda až na rybárika, ktorého mám síce “za rohom” ale možno práve preto som si ho nechal až nakoniec.


vcelarik15odskočím si na malú dobrotu


Fotografovanie včelárikov patrí medzi tie, kedy po chvíli zabudnete cvakať spúšť, namiesto toho s blaženým pocitom sledujete nádherné divadlo okolo vás. Odvšadiaľ počujete jemné pískanie poletujúcich vtákov, ktorí počas akrobatického letu obratne chytajú lietajúci hmyz. Dokážu si poradiť aj s bodavým hmyzom, ktorý väčšina iných hmyzožravých vtákov nevyhľadáva. Pomocou dlhého zobáka ho počas letu chytia. Pristanú na najbližšom strome, kde údermi o drevo hmyz zabijú. Potom ho buď zožerú alebo zanesú partnerke prípadne mláďatám.


vcelarik1Tu je ale zima! Zlatá Afrika!


Včeláriky patria medzi sťahovavé vtáky, ktoré u nás trávia obdobie rozmnožovania. V našich zemepisných šírkach vytvárajú hniezdne kolónie, kde pri vhodných podmienkach môže hniezdiť aj 50 párov. V Maďarsku som počas fotografovania kraklí belasých videl včeláriky hniezdiť roztrúsene na väčšom území. Kolónie tu ani podľa slov pracovníkov národných parkov nevytvárajú.


vcelarik10…stará sedí na vajciach… a čo spravím s načatým víkendom?


Krátko po prílete na Slovensko začínajú samce “ukecávať” samičky aby sa s nimi párili. Samček nosí samičke čo najlepší a najväčší hmyz aby sa ukázal, že práve on je ten najlepší lovec. Keď vidí samička, že samček je schopný uživiť ich potenciálnu rodinu, podvolí sa…


včelárik zlatý (Merops apiaster)Héééj starý! kde sa flákaš?!


Kým príde čas aby samička nakládla vajíčka treba pripraviť adekvátne “rodinné sídlo”. Za týmto účelom včeláriky vyhľadávajú sprašové steny a opustené pieskovne. Vyhĺbia tunel na konci ktorého je hniezdo. Tunel býva hlboký aj viac ako pol metra. Pre samce začínajú ťažké chvíle. Musia neustále loviť hmyz (od včiel, cez vážky až po pavúky), aby vykŕmili samičku. Neskôr, keď bude sedieť na vajíčkach, jej bude jej vyvolený musieť zabezpečiť obživu až pokiaľ sa mláďatá nevyliahnu. Vtedy však ešte len začne tá pravá drina. Odteraz musí nakŕmiť hneď niekoľko hladných krkov večne pískajúcich mláďat.


vcelarik20raňajky – najdôležitejšie jedlo dňa


Keď mladé včeláriky dostatočne vyrastú a zosilnejú, vyletia z hniezda. Prvé dni sa zdržujú v blízkosti hniezd a rodičia ich stále prikrmujú. Celý  maratón kŕmenia je nevyhnutný aby boli dostatočne silné na návrat do Afriky. Tam strávia celú jeseň a zimu. Na jar ďalšieho roka prídu opäť k nám. To si už aj tohtoročné mladé vtáky založia rodiny a absolvujú niekoľkomesačný maratón naháňania všetkého hmyz čo poletuje široko ďaleko okolo ich hniezd.


vcelarik13Povedz drahý, že som krásna?


Tento rok som sa snažil stráviť čo najdlhší čas počas jednotlivých úsekov  pobytu týchto operencov u nás. Okrem vyvádzania mláďat sa mi to celkom podarilo. Ale už budúci rok viem presne čo by som s nimi chcel prežiť a ak sa podarí aj aké okamihy ich života by som chcel zvečniť na čipe môjho fotoaparátu. Už aby tu bola jar :)


vcelarik16Včelárik zlatý ( Merops apiaster )

 

vcelarik11tu ma snáď tá moja nenájde..

 

vcelarik17stálo ti to zato? teraz bude tichá domácnosť!

 

vcelarik14Včelárik zlatý ( Merops apiaster )

 

vcelarik19Včelárik zlatý ( Merops apiaster )

 

vcelarik3dve “hrdličky

 

vcelarik6“mladá pani…”

 

vcelarik5“…ste ešte voľná?…”

 

vcelarik7“…tak nič idem pozrieť inde…”

 

vcelarik9“….tu by to snáď šlo…”


vcelarik8“.. nehľadáte otca pre svoje potomstvo?….”


vcelarik12“… ženy nevedia čo chcú…”

Zdieľaj:
 • Facebook
 • Print
 • Google Bookmarks

Komentáre

 1. Dominika hovorí:

  to je kraasa :) ten včelárik je nádherný

 2. Blondie hovorí:

  I’m impessred. You’ve really raised the bar with that.

 3. Mino hovorí:

  Rasto: teraz uz su rozlietane po okoli a na mieste hniezdania sa uz nezdrzuju, skor sa potrebuju vykrmit a kazdym dnom poletia do afriky