foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

U líščej nory

 

liska3Líšky ako každý vídavam hlavne z veľkej vzdialenosti. Ak sa k nim chcete priblížiť utečú preč. Roky som nemal peknú fotografiu tejto krásnej šelmy. Vďaka kamarátovi Romanovi som si mohol konečne pár záberov spraviť.liskatáto mladá líška ešte nemala vyfarbený kožuch


Roman mi ponúkol možnosť ísť fotografovať k líščej nore v okolí ktorej sa zdržovali už odrastené mláďatá. Keď mi volal upozornil ma, že si mám vziať stoličku aby som vydržal bez pohybu čakať. Odbil som ho s tým, že jasne veď ju mám stále so sebou v kufri auta. Keďže na miesto sme sa vybrali v Tiborovom aute, samozrejme, že som si ju z kufra zabudol vybrať. Zamaskovali sme sa 15 metrov od nory a čakali. Počas 2 hodín čakania som si x krát v duchu nadával aký som somár, že som si stoličku nevzal. Ale wildlife fotenie je proste také a človek musí niečo vydržať ak chce mať vytúženú fotografiu. Raz za pol hodinu som sa rukami trochu podvihol aby som do stŕpnutých nôh pustil trochu krvi. Snažil som sa pritom robiť minimálny hluk aby som nič nevyplašil.


liska3líška hrdzavá (Vulpes vulpes) v celej svojej kráse


Od šiestej hodiny som sem tam začul šuchot okolo nás. Pravdepodobne to boli hrajúce sa líščatá. Okrem blízkeho okolia nory, bola všade vysoká vegetácia, nebola teda šanca ich zazrieť. Začal som mať pochybnosti, či už nie sú moc veľké a nebudú tráviť noc mimo nory. V čase keď začalo najlepšie svetlo vybehlo na malý kopec pri nore prvé mláďa. Za ním druhé, tretie a neskôr aj štvrté. Od úžasu som onemel. V skutočnosti sú ešte krajšie ako na fotografiách. Mali krásne oranžové kožúšteky. Boli hravejšie ako malé šteniatka. Strávili tam pár minút, pohašterili sa o krtka a zasa zmizli vo vysokej tráve. Pre týchto pár minút sa ale oplatilo čakať. Bolel ma “celý človek” no neľutujem. Išiel by som zasa :) .


liska4mláďatá sa hašteria o krtka


Keď sme odchádzali mal som zmiešané pocity. Roman nám povedal, že potom ako dal na web fotky mladých líšok, písali mu poľovníci aby im povedal kde sú, lebo ich treba pozabíjať. Vraj by tam najradšej hodili do nory granát. Pomyslel som si, že je to preto lebo líšky prenášajú besnotu. Čiže chcú chrániť ľudí. Mýlil som sa. Dôvod? Lovia malé zajace a srnky. Pomyslel som si či je to preto, že im záleží viac na živote zajacov a srniek? Nie. Srnky a zajace sú totiž drahá komodita. Srnky strieľajú za drahé povolenky a zajace chytajú a predávajú do zahraničia. Dôvod teda nie je ľudský ale čiste biznis. Takže je celkom možné, že tieto líščatá čaká krátky život. Nič na tom nemení fakt, že lovia len aby prežili.


liska5

jedno s ním uteká preč, druhé sa krtka nechce vzdať

Zdieľaj:
 • Facebook
 • Print
 • Google Bookmarks

Komentáre

 1. Mino hovorí:

  Mirka: Ahoj, dakujem, som rad ze sa fotky pacili.

 2. mirka hovorí:

  Ahoj Milan,
  naozaj úžasné. Ďakujem za pekný zážitok sprostredkovaný Tvojimi fotkami :-)
  mirka

 3. Mino hovorí:

  Ahoj Honzo, ďakujem za pochvalu. Maskovali sme sa za porastom a maskovacími sieťami. Našťastie tam mama nebola preto nás relatívne trpeli. Mali sme veľké šťastie, tá nora je ako z fotografického manuálu :)

 4. Honza Kollmann hovorí:

  Ahoj Milane,
  po delší době jsem se u Tebe opět zastavil a musím Tě pochválit. Lištičky jsou vážně zdařilé (a nejen ty). Jak jste se maskovali?Já jsem je letos jen pozoroval a vím, že jejich máma byla víc než ostražitá. Měl jsem vyhlédnuto v okolí sedm nor, které byly zprvu obsazené, ale pouze z jedné něco bylo. Bohužel to byla ta, u které se nedalo kvůli všelijakému marastu fotit. Ostatní nory našli i nimrodi a bylo po focení. Tak snad příště. Ať se daří a měj se fajn.