foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Volavka juhoamerická (Ardea cocoi)

 

ardea-cocoi6Keď som prvýkrát zazrel volavku juhoamerickú (Ardea cocoi) pri vjazde do Pantanalu hneď som si spomenul na “našu” volavku popolavú (Ardea cinerea). Okrem rozdielov vo farbe bol asi hlavným znakom pre mňa fakt, že tieto volavky neodleteli kým sme sa nepriblížili po vlastných na 20 metrovú vzdialenosť.volavka_juhoamerick_ardea_cocoi_20091206_1515196296jedno z našich prvých stretnutí počas prichodu pri zapadajúcom slnku


Pokiaľ sme sedeli v aute alebo v člne mohli sme sa priblížiť na takých 10 metrov. Toto na Slovensku a pravdepodobne aj v celej Európe nehrozí. Volavky ale rovnako aj iné vtáky a hlavne dravce majú opodstatnený strach z ľudí a ich úteková vzdialenosť je niekedy aj 100 metrov. V “civilizovanej” Európe totiž ľudia prenasledujú všetky zvieratá, ktoré sa živia čímkoľvek čo by mohlo priniesť zisk. Ryby, zajace a iné divožijúce zvieratá si privlastňujú a toto prenasledovanie obhajujú tým, že im spôsobujú škody.


ardea-cocoi2Ardea cocoi v protisvetle zapadajúceho slnka


Zvieratá totiž nechápu, že dnes milióny rokov platné prírodné zákony už neplatia. Dnes to čo vytvorí príroda nie je všetkých živých bytostí,  dnes už všetko patrí ľuďom. Každé zviera, ktoré sa snaží si niečo uloviť aby prežilo, je prenasledované a preto je ich plachosť nevyhnutná pre ich prežitie.


ardea-cocoi10prelet volavky juhoamerickej


To som riadne odbočil od témy :) . Naspäť k volavkám. Prakticky v každej väčšej “mláke” bola aspoň jedna z mnohých druhov volaviek žijúcich v Pantanale. Pri pobyte v najluxusnejšej farme v severnej časti Pantanalu, sme na plavbe člnom mohli vidieť domácu volavku juhoamerickú. Tá bola naučená na dokrmovanie turistami. Náš sprievodca jej hodil piraňu s kusom stonky z lekna, vďaka ktorej plávala na vode. Volavka priletela, nabodla piraňu a odletela ju do bezpečia zožrať. Vznikli pri tom nasledujúce zábery :)


ardea-cocoi6

 

volavka_juhoamerick_ardea_cocoi_20091206_1860940161

Prajem vám príjemný víkend.

Zdieľaj:
 • Facebook
 • Print
 • Google Bookmarks

Komentáre

 1. Mino hovorí:

  LUZ MARINA: Yes, if it is not for commercial use, you can ude it. Send me then your education materials, thanks.

 2. luz marina. hovorí:

  Hello.
  I live in Maceo, near The Ca?ón of Rio Alicante, there is a natural reserve. Your photos are so beautifull, can I used it for an eduational proyect?
  Thank you.
  I don´t speak english!