foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Výprava do Pantanalu – príprava cesty

 

Vzhľadom na množiace sa otázky ohľadom informácií o našej ceste do brazílskeho Pantanalu som sa rozhodol napísať pár postrehov a skúseností. Nechcem písať všeobecné veci, ktoré si každý jednoducho vygoogli, skôr sa chcem zamerať na konkrétne skúsenosti získané počas 15 dní v najväčšom močiari sveta.


my

Odkedy sme sa vrátili uvažoval som nad všeobecným sumárom cesty, ale pri pohľade na množstvo záberov v archíve som uprednostnil fotografie zvierat :) . S odstupom pár mesiacov sa pokúsim popísať ako sa celá naša cesta začalo, prebehlo a čo by som nabudúce možno spravil inak. Fotografie použité v článku sú len dokumentačného charakteru aby ste si vedeli predstaviť atmosféru takéhoto výletu.


Organizácia cesty:

Cesta do Pantanalu sa zrodila veľmi zaujímavo. Moja priateľka Janka dostala ponuku od kolegu, ktorý žije v Brazílií aby prišla na návštevu. Keď s tým prišla za mnou zaujalo ma to. Postupne sme len menili cieľové miesto.  Najskôr sme chcel časť cesty stráviť v Riu a časť v Amazónií. Neskôr len v Amazónií. Popri zisťovaní informácií som sa od kamaráta Petra Bambouska dozvedel, že v Brazílií je nejaký Pantanal v ktorom by to taktiež nemuselo byť úplne zlé. Začal som zisťovať informácie kde to je a čo tam je.


mociarV Pantanale sú tisíce jazier, jazierok a močiarov


Čo je to ten Pantanal?

Pri hľadaní informácií som zistil fakt, že v Pantanale sú oveľa lepšie podmienky na pozorovanie a fotografovanie prírody ako v Amazónií. Problém Amazónie je hustota zalesnenia pralesa, nízka viditeľnosť a priam nepoužiteľné svetelné podmienky. I keď tam žije najviac druhov zvierat, šanca uvidieť ich skôr ako sa pred vami skryjú, je mizivá. Konkrétne pred nami boli v Pantanale manželia z Belgicka. V Pantanale strávili jeden deň na záver výletu v Amazónií. Podľa ich slov za 8 dní na rieke Amazonka nevideli ani zďaleka to čo za jeden deň v Pantanale. Prečo tomu tak je?


Prakticky celý Pantanal je plochá doska tvorená riekami, väčšími alebo menšími jazerami, rozsiahlymi pláňami a z menšej časti pralesmi. Je to otvorená krajina s viditeľnosťou skoro až za horizont :) . Preto aj zazrieť divoké zvieratá nemôže byť tak obtiažne ako v tmavej džungli Amazónie. Vzhľadom na tieto skutočnosti bola naša voľba jasná.


doskav pozadí vidieť Pantanal bez najmenších náznakov pohorí a kopcov


Sever VS Juh

Ďalšou otázkou bolo do ktorej časti Pantanalu sa vybrať. Južná časť poskytuje viac nedotknutej prírody ale vzhľadom na nulovú infraštruktúru je problém pohybovať sa v nej na väčšie vzdialenosti a tak hrozí v podstate, že toho uvidíte menej. Celková cena je vzhľadom na tieto fakty vyššia. Oproti nej severná časť poskytuje jednu výraznú výhodu – Transpantaneira. Je to relatívne rovná (orientáciou nie kvalitou :) ) cesta naprieč celým severným Pantanalom zo severu na juh. Na jej prechod síce treba terénne auto ale aspoň umožňuje rýchlejší presun v rámci celej oblasti. Čím južnejšie sa ide tým väčšia divočina sa dá vidieť. Nehovoriac o tom, že práve v tejto časti je najväčšia hustota výskytu jaguárov v Južnej Amerike :) .  Vzhľadom na tieto fakty sme sa rozhodli práve pre Severnú časť.


transpTranspantaneira vedie naprieč celým severným Pantanalom a je kľúčovou pre pohyb v oblasti


Kedy je najlepšie cestovať do Pantanalu?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Pri výbere termínu cesty mi veľmi pomohol obrázok pod týmto odstavcom. Ukazuje intenzitu konkrétnych parametrov v priebehu mesiacov počas roka. Podľa toho čo vás zaujíma si vyberiete mesiace s ich najväčšou aktivitou a spravíte prienik. Podľa tohto grafu nám vyšiel ideálny termín na prelome októbra a novembra. Aj keď sme mali síce ideálne počasie (pršalo len jeden deň cez obed), tak to bolo skôr o šťastí vzhľadom nato, že 1. novembra začína obdobie dažďov. Z odstupom času by som ale skôr volil október. Tento termín je najvhodnejši podľa mňa vzhľadom na jednoduchý fakt – koniec obdobia sucha. Výška hladiny riek, jazier a jazierok je najnižšia počas celého roka. V nich a v ich blízkosti sa koncentruje obrovské množstvo života (ryby, vodné rastliny, hmyz). Všetky zvieratá žijúce v Pantanale sa živia rybami (vtáky, kajmany, vydry), ich obyvateľmi (jaguáre, líšky..) alebo sú závislé na vode (kapybary). Kvôli tomu sa práve v tomto období zdržiavajú na relatívne oveľa menšom priestore vodných plôch ako počas ostatných období počas roka. Vďaka tomu sú najlepšie šance na ich pozorovanie a fotografovanie práve v októbri.


obdobiaschéma zobrazuje stav rôznych oblastí záujmu návštevníkov Pantanalu


Doprava

Letenku sme si zakúpili 7 mesiacov pred termínom odletu. Sledoval som denne ceny a keď sa v jeden deň spiatočná cena letenky dostala na sumu 770,- eur, neváhal som. V príbehu ďalších mesiacov som vymýšľal program cesty a hľadal ďalšie informácie o Pantanale. Pôvodne sme chceli ísť na vlastnú päsť ale neskôr sme našli agentúru, ktorá prakticky všetko zorganizovala. Zvolili sme na základe internetových názorov agentúru Ailtona Laru http://www.pantanalnature.com.br/ . Zadefinovali sme naše požiadavky a vybrali si z možností, ktoré Pantanal ponúka. Na mieste sa nám potvrdilo, že Ailton je najlepší sprievodca, dokáže nájsť čokoľvek čo chcete vidieť a pozná prakticky všetko čo tam žije – vzhľadom na druhovú pestrosť Pantanalu (700 druhov vtákov, 100 druhov plazov, 50 druhov cicavcov….) toho nie je málo.


ailtonAilton nám vždy zabezpečil obživu ;)


Cena výpravy

Celková cena na osobu za 15 dní (17 s cestou) bola 2500,-eur. V cene je letenka (770,-eur), doprava z letiska do Pantanalu a pri odchode späť. Preprava v aute počas celého pobytu, výlety (3x denne – autom, loďou, peši, na koňoch…..), plná penzia, ubytovanie, 24 hodín denne sprievodca plynule hovoriaci anglicky, francúzsky, portugalsky. Prakticky všetko okrem dodatočných nápojov (čistú vodu sme mali k dispozícií). Niekde boli v rámci stravy aj džúsy niekde sme si dokupovali ale celkovo sme neminuli viac ako 50,- eur na osobu za nápoje počas celého pobytu.


dopravapo Pantanale sme sa presúvali týmto Combi


Záver

Vo všeobecnosti nie je pre kohokoľvek problém ísť do Pantanalu samostatne. Zorganizovať cez internet výlet nie je žiaden problém. Prakticky každá Lodge (ubytovňa, väčšinou súčasťou miestnej farmy na dobytok) má na tento účel vozidlá, lode a sprievodcov a široké portfólio možných výletov. Títo ľudia tu žijú celý život a vedia kde a sa dá vidieť a vyfotografovať to po čom práve túžite. Takýto spôsob vás vyjde lacnejšie ako keď by ste išli cez naše Slovenské prípadne České agentúry alebo organizátorov. Takýto spôsob vám navýši cenu a tak či tak si aj oni na konkrétne výlety najímajú tých istých miestnych ako sprievodcov.


V ďalšom článku napíšem konkrétne postrehy a skúsenosti z celej výpravy a hlavne ako sa fotografuje v Pantanale.


aVýlet môže byť celkom vo vašej réžií a program si prispôsobíte aktuálnej chuti a túžbam.

Zdieľaj:
  • Facebook
  • Print
  • Google Bookmarks

Komentáre

  1. Honza hovorí:

    “Takýto spôsob vás vyjde lacnejšie ako keď by ste išli cez naše Slovenské prípadne České agentúry alebo organizátorov” …mohl bys alespoň naznačit kolik se dá ušetřit, popř. na mail?