foto na milankanya.com
hlaska na stranke milankanya.com

Zimný výlet do “Sojkárne”

 

sojka škriekavá (Garrulus glandarius)Od augustového výletu za krakľami v Maďarsku som sa do decembra nedostal k fotografovaniu. Preto ma potešilo pozvanie od kamaráta Tibora a tak som išiel otestovať jeho fotokryt s krmítkom. Bol krásny slnečný deň, priam ideálne svetlo na fotografovanie. Očakával som hlavne sýkorky, možno brhlíky a ak budem mať veľké šťastie tak aj sojku.sojka škriekavá (Garrulus glandarius)sojka škriekavá (Garrulus glandarius)


Môj veľmi dobrý kamarát Tibor si túto zimu spravil na okraji malokarpatského lesa jednoduché krmítko pre vtáky. Hneď vedľa neho si postavil fotokryt, ktorý som do posledného okamžiku nezbadal. Usadil ma do neho a ja som netrpezlivo čakal čo priletí. Po tak dlhej fotografickej pauze som bol celý nedočkavý.  Až tak, že som si veľmi dlho neuvedomoval aká je teplota vonku, -6 stupňov na slnku :) .


sojka škriekavá (Garrulus glandarius)sojka škriekavá (Garrulus glandarius)


Na moje veľké prekvapenie, po 2-3 sýkorkách a jednom brhlíkovi, doletel “kŕdeľ” piatich sojok škriekavých (Garrulus glandarius). Tie nestrpeli na krmítku žiadne iné vtáky. Poskakovali po okolitých konárikoch a nádherne pózovali. Po cca. pol hodine, kedy už pripomínali nafukovacie balóny, odleteli a dali možnosť aj sýkorkám a brhlíkom nech si trochu zobnú.


sojka škriekavá (Garrulus glandarius)sojka škriekavá (Garrulus glandarius)


Keďže im asi v zime rýchlo trávi netrvalo ani 20 minút a už boli späť na druhý chod. Tlačili do hlavy čo to dalo :) . Slnko je v tejto dobe veľmi nízko nad obzorom, prakticky ani nie týždeň dozadu bol najkratší deň roku. Svetlo aké je pri jasnej oblohe cez obed, býva počas iných ročných období len tesne po východe a tesne pred západom slnka. Sfarbuje všetko krásne dožlta vďaka čomu sú fotografie až gýčové :) .


sojka škriekavá (Garrulus glandarius)sojka škriekavá (Garrulus glandarius)


Po dve a pol hodine, kedy som si už prsty ani nohy od zimy necítil, som sa pobral preč. Odchádzal som ale s dobrým pocitom kedy som si v tomto pochmúrnom ročnom období mohol vychutnať blízke stretnutie s tak krásnymi vtákmi.


sojka škriekavá (Garrulus glandarius)sojka škriekavá (Garrulus glandarius)

 

sojka škriekavá (Garrulus glandarius)sojka škriekavá (Garrulus glandarius)

Zdieľaj:
 • Facebook
 • Print
 • Google Bookmarks

Komentáre

 1. Mino hovorí:

  Ahoj Filip, diky. bolo to u kamosa, on si to am prikrmoval. ale sojky urcite idu najviac na kukuricu

 2. Filip hovorí:

  Ahoj, musim pochvalit fotky su naozaj krasne co by som za take ja dal:)…chcem sa spytat cim si podkrmoval a co im tak najviac chutilo?..dik a drzim palce nech sa dari aj nadalej.

 3. Milan hovorí:

  Martin: vďaka, držím palce nech tam prileti nieco dalsie.

 4. Martin hovorí:

  ahoj…parádne soječky, super svetlo, technická kvalita výborná!…ja mám tiež na okraji lesa postavené krmítko, len obsadenie je biednejšie: sýkorka bielolíca, sýkorka belasá a vrabec polny…
  ahoj

 5. Mino hovorí:

  Ahoj Andrej, diky za pochvalu. tak to mas super nie su to az tak bezny obyvatelia krmitok, na inom mieste v Malych Karpatoch som mal na krmitku len brhliky a sykorky. s tou kukuricou mas pravdu

 6. Andrej hovorí:

  Cau Milan, krasne zabery. Ja som mal doma cez Vianoce a este aj teraz na krmitku sojky kazde rano (vzdy minimalne 2, max. 6). Najviac im chuti kukurica. Na tekvicove semienka, slnecnicu a obilny odpad prilietaju sykorky velke, uhliarky a brhliky, cize podobne zlozenie ako si pozoroval Ty v Malych Karpatoch.
  Andrej